slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Kaş'taki yunus hapishanesine izin verenlere (bir kez daha) soruyoruz:

Bugüne kadar, Aralık 2011 tarihinden itibaren yetkili kurumlara gönderilen yüzlerce tepki mesajına, düzenlenen ulusal ve uluslararası protestolara rağmen Kaş'taki yunus hapishanesinin açılmasına resmi "izinleri veren" yetkili tüm kurumlara yeniden soruyoruz.

Siz de aşağıdaki mesajı, yasal vatandaşlık haklarınızı kullanarak Bilgi Edinme Kanunu kapsamında tarih, isim-soyad ve TC kimlik no bilgilerinizi girerek, en alttaki adreslere lütfen gönderin.

Kamuoyu vicdanını ve uluslararası sözleşmeleri hiçe sayarak bu hukuksuzluğa, etik dışı eğlence anlayışına izin verenlere siz de tepkinizi gösterin. 

Artık Türkiye'de hayvanların ve çocukların istismar edildiği yeni bir yunus gösteri merkezi istemiyoruz! Ve bu talebimizden vazgeçmeyeceğiz.

GÖNDERİLECEK METİN

Konu: Kaş'taki yunus parkının açıldığına dair görüntüler ve belgeler üzerine bilgi edinme başvurusu

Tarih: ..................

Kaş Belediye Başkanlığı'na,

İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri'ne,

ve diğer ilgili resmi makamlara:

Kaş'ta tutulan 4 yunusla ilgili 12.11.2011 tarihinde Kaş Belediye Başkanı tarafından, yunusların herhangi bir ruhsat başvurusu yapılmadan tesiste tutulduğu öğrenilmiştir. Aynı şekilde 19 Aralık 2011 ve 20 Nisan 2012 tarihlerinde Kaş'ta yapılan bilgilendirme toplantılarında Kaş Belediye Başkanı Abdullah Gültekin, Kaş'taki yunus parkı için Belediye'ye halen işyeri açma ve çalışma ruhsatı için herhangi bir başvuruda bulunulmadığını, başvuruda bulunulduğu takdirde yerel STK'larla görüşüleceğini ve bu parkın açılmaması için gerekli işlemleri yapacaklarını belirtmişlerdi.

Ancak 20 Mayıs 2012 tarihi itibariyle elimize, parkın işletmeye açıldığına, tellerin boyanıp gölgelik için şemsiyeler eklendiğine, fiyat listesi belirlendiğine ve Kaş sınırları içinde farklı işletmelere broşürler dağıtıldığına dair duyumlar, belgeler ve video görüntüleri aldık. Bunları ekte delil olması için paylaşıyoruz (broşürler arkalı-önlüdür).

Bu bilgiler ve belgeler ışığında yetkili kamu kurumlarından aşağıdaki sorularımıza dair yanıt bekliyoruz:

1. Kaş Belediyesi bu parka işyeri açma ve çalışma ruhsatı vermiş midir? Konuyla ilgili Kaş Belediye Başkanı'ndan yazılı bir açıklama bekliyoruz. Ruhsat verildiyse bir kopyasının tarafımıza gönderilmesini, hangi tarih itibariyle ve hangi faaliyet alanı kapsamında verildiğinin bilgisini talep ediyoruz.

2. Tarım İlçe Müdürlüğü yetkililerinden daha önce yaptığımız başvurulara yanıt gelmesine rağmen, "hukuki" altyapıyı gerekçe gösteren herhangi bir yanıt alamamıştık. Bu nedenle bu başvurumuzda yineliyoruz: Belediye'nin bilgisi ve izni olmadan, tesis sahipleri bu alanı farklı bir kurumdan kiralamalarına rağmen, ruhsatsız ve hukuksuz bir şekilde yunusların bu parkta tutulmasına, fiyat tarifesi çıkartılarak kapıların ziyaretçilere açılmasına, yunusları izleme aktivitesinden bile para kazanlamalarına ve parkın işletmeye açılmasına hangi kanunu gözeterek izin veriyorsunuz?

3. Tüm bu yasadışı girişimlere karşın, 5199 Hayvanları Koruma Kanunu'nun ve Bern Sözleşmesi'nin ilgili maddeleri kapsamında neden herhangi bir yaptırım uygulanmıyor ve yunuslara el konulmuyor?

4. Mart ayının son haftasında Antalya Valiliği İl Özel İdaresi'nden Kaş'taki tesise gelen kamu yetkilileri yunuslarla ilgili olarak inceleme başlatmış, denetim yapmıştı. Bilirkişi heyeti kimlerden oluşuyordu? Bu bilirkişilerin yunuslar üzerindeki incelemeleri sonrasında nasıl bir rapor oluşturuldu, nasıl bir karar alındı? (http://www.sabah.com.tr/YesilEkran/2012/03/28/yunuslarin-ozgurluk-mucadelesi).Basına da yansıyan bu incelemenin sonucuna dair başvurumuza yanıt olarak ve kamuoyunu sonuçla ilgili aydınlatmak amacıyla konuyla ilgili bilgilendirilmeyi talep ediyoruz.

Yukarıdaki sorularımızın bilgi edinme yasası kapsamında yasal süre içinde yanıtlanmasını talep ediyoruz.

Saygılarımla,

İsim-Soyad

TC Kimlik No:

İlçe-İl

Ekler

    1.    20 Mayıs 2012 tarihinde Kaş yunus gösteri merkezinde çekilen video görüntülerinden alının bir ekran görüntüsü (şemsiyeler ve masalar eklenmiş) 


    2.    Mayıs'ın son haftası Kaş'taki otellere ve işletmelere dağıtılan tanıtım broşürleriİlgili bağlantılar

http://yunuslaraozgurluk.com/yunus-bilimsel-veriler-gosteri-terapi

http://yunuslaraozgurluk.com/resmi-yanit-kas-yunus-fok-gosteri-merkezi

http://yunuslaraozgurluk.com/kas-yunus-parki-resmi-yanit2-ruhsat

http://yunuslaraozgurluk.com/Kasta-yeni-yunus-parki-dilekce

http://yunuslaraozgurluk.com/Kastaki-dernekler-yunuslara-ozgurluk-icin-birlesti

http://yunuslaraozgurluk.com/Kas-eylemi-21-21-Nisan-2012

GÖNDERİLECEK ADRESLER

info@tarim.gov.tr; bilgiedinme@tarim.gov.tr; alo174@tarim.gov.tr; bilgiedinme@basbakanlik.gov.tr; bilgi@basbakanlik.gov.tr; islemler.illeridaresi@icisleri.gov.tr; mahalli@mahalli-idareler.gov.tr; mahalli@icisleri.gov.tr; bimer@basbakanlik.gov.tr; antalya@antalya-tarim.gov.tr; antalya.kas@tarimnet.gov.tr; info@mugla-tarim.gov.tr; antalya@icisleri.gov.tr; info@kas.bel.tr; baskan@kas.bel.tr; sekreterlik@kas.bel.tr; fenisleri@kas.bel.tr; yaziisleri@kas.bel.tr; ozel.kalem@kulturturizm.gov.tr; sgb@kulturturizm.gov.tr; tursab@tursab.org.tr; hukuk@tursab.org.tr; kas@kas.gov.tr; antalya@saglik.gov.tr; antalya.gcks@saglik.gov.tr   


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png