slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Deprem enkazına yunus takıldı - 13 Şubat 2012

Ergün AYAZ/GÖLCÜK (Kocaeli), (DHA)

Dalgıç grubu, deprem enkazına takıldığı için kesilip bırakılan balıkçı ağlarına dolanmış ölü yunus buldu.

KOCAELİ’nin Gölcük İlçesi Değirmendere semti kıyısında dalış yapan dalgıç grubu, yaklaşık 30 metre derinlikte, deprem enkazına takıldığı için kesilip bırakılan balıkçı ağlarına dolanmış ölü yunus buldu. Yaklaşık 3 metre uzunlukta, 250 kilo ağırlığındaki yunusun kurtulmaya çalışırken ağlara tamamen dolandığı sanılıyor.

Kocaeli’nin Gölcük İlçesi’ne bağlı Değirmendere semti kıyısında, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde denize göçen ve yaklaşık 30 metre derinde olan bina enkazları bulunuyor. Bu bölgeye dün keşif dalışı yapan Marmara Karadeniz Dalış ve Cankurtarma Dalgıç Eğitmeni Cihan Arslan başkanlığındaki dalgıç grubu, denize göçen bina ve çınar ağaçlarına takıldığı için kesilip bırakılan balıkçı ağına dolanmış ölü yunus gördü. Yaklaşık 3 metre boyunda, 250 kilo ağırlığındaki yunusun kurtulmaya çalışırken ağlara tamamen dolanmış olduğu anlaşıldı.

Ağlara takılan yunusun birkaç gün önce öldüğünü tahmin ettiklerini söyleyen Cihan Arslan, bölgede zaman zaman enkazlara keşif dalışı yaptıklarını ve balıkçılar tarafından atılan ağları temizlediklerini belirterek şunları kaydetti:

"Yaklaşık 30 metrede depremden sonra denize göçen asırlık çınar ağaçları ve bina enkazına takılmış büyük bir balıkçı ağı ile karşılaştık. Ağa dolanmış ve yaşayan balıkları oradan kurtardık. Fakat biraz daha ilerlediğimizde ağa tamamen dolanmış ve birkaç gün önce öldüğünü tahmin ettiğimiz yaklaşık 3 metre boyunda bir yunusla karşılaştık. Balıkların peşinden giderken ağlara takıldığını tahmin ediyoruz. Balıkçıları burada ağ atmamaları konusunda bilgilendirsek de buna benzer olaylar yaşanıyor."

Ölü yunusun çarşamba günü yapılacak dalışta ağla birlikte yukarıya çıkartılacağı bildirildi.

Kaynak: Vatan


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png