slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Balinanın midesi plastik poşet çöplüğü

Tayvanlı deniz biyologları, Tongshi’de ölü olarak kıyıya vuran 15 metrelik ispermeçet balinasının (kaşalot) midesinden, plastik poşetlerden ve balıkçı ağlarından oluşan dev bir kütle çıkardı. Bir hafriyat makinasının kepçesini dolduracak kadar yüksek miktarda plastik atık yuttuğu görülen balinanın ölüm nedeninin bu plastikler olduğu düşünülüyor.

Cheung-Kung Üniversitesi Ulusal Balina Araştırma Merkezi’nde öğretim görevlisi olan Prof. Wang Chien-ping, balinanın vücudundan çıkan çöplerin ölüme neden olabileceğini, balinanın akciğerinde veya kalbinde hasar ve enfeksiyon meydana getirmiş olabileceğini söylüyor. Chien-ping’e göre “insan kaynaklı bu atıklar, balinanın iştahını kesmiş, yetersiz beslenmeye neden olmuş olabilir. Bu da bir balina için son derece önemli ve geçerli bir ölüm nedenidir”.  

The Society of Wilderness adlı sivil toplum kuruluşunun sözcüsü He Chih-ying ise, okyanusta yüzen atıkların deniz yaşamı ve canlıları için ne denli büyük bir tehdit olduğunu vurguladı. Chih-ying, “Daha önce denizel çöpleri yutarak hayatını kaybeden deniz memelilerine dair çok sayıda trajik öykü dinledik. Fakat bu, bugüne kadar boyut ve hacim olarak en büyük atıklardan biri oldu” dedi.

Balina, ölümünden üç gün önce aynı bölgede karaya vurmuş, sahil güvenlik yetkililerinin ve bilim insanların girişimiyle yeniden okyanusa döndürülmüştü.

Bu vaka, deniz sularına karışan plastik atıkların tehlikelerini bir kez daha gözler önüne serdi.

Kaynak: ABD.Net.AUMarine biologists discover rubbish haul in stomach of dead whale in Taiwan

Fotoğraf: Marine Biology and Cetacean Research Centre of National Cheng-Kung University

İlgili haber: Balinayı öldüren DVD kutusu


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png