slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Beyaz balina esaret altında hayatını kaybetti

24.10.2015 – Georgia Akvaryumu’ndaki beluga (beyaz balina) esaret altında hayatını kaybetti. Yunus parkı işletmecilerinin yaptığı açıklamaya göre, Maris adı verilen 21 yaşındaki beluga, ölümünden önce diğer iki belugayla sosyalleşerek herhangi bir hastalık belirtisi göstermiyordu. Ani ve beklenmedik bir ölümle karşı karşıya olduklarını belirten işletmeciler, nekropsi sonucunda ölüm nedeninin anlaşılacağını söylüyor.

Ulusal Atmosfer ve Okyanus İdaresi (NOAA) uzmanları ise, belugaların doğal yaşam ortamlarında 35 ila 50 yıl arasında yaşayabildiklerini belirtiyor.

10 yıldır Georgia Deniz Akvaryumu’nda gösteri yapmaya zorlanan esaret altındaki Maris, New York’taki deniz akvaryumundan Atlanta’ya transfer edilmişti. Bu yılın Haziran ayında ve 2012’nin Mayıs ayında iki yavru dünyaya getiren Maris, doğumdan sonra hayata tutunamayan iki bebeğini de kısa süre sonra kaybetmişti.

Beyaz balinanın ölümü hakkında açıklama yapan PETA Başkan Yardımcısı Lisa Lange, “Maris hayatı boyunca özgürlükten yoksun bir şekilde bir tesisten diğerine taşındı. Bu süre içinde iki yavru dünyaya getirmesine rağmen hiçbiri yaşamadı. Vücudundaki rahatsızlığı kimse fark etmemiş bile. Beyaz balinanın, uzun süreli esaretin olumsuz etkileri nedeniyle öldüğü çok açık” diyor.  

Kaynaklar: Daily Mail Animal rights activists claim beloved beluga whale, 21, which died at Georgia Aquarium was 'killed by captivity', CNN Maris the beluga whale dies suddenly at Georgia Aquarium , NOAA Beluga 

Fotoğraf: Georgia Akvaryumu

Benzer haberler için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Çeviri ve derleme: Yunuslara Özgürlük Platformu


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png