Mors Sara’ya özgürlük hareketi - 21 Mart 2011

Yunuslara Özgürlük Platformu, İstanbul’daki yunus gösteri merkezindeki Sara isimli morsun “yaralar içinde ve hijyenden uzak bir ortamda gösteri yapmaya zorlandığı” iddiasıyla kampanya başlattı...

İSTANBUL'daki yunus gösteri merkezindeki iki morstan biri olan “Sara”nın dişlerinin söküldüğü, vücudunda açık yaralar bulunduğu iddiaları üzerine, bir grup hayvan hakkı savunucusu, Başbakanlık, Tarım Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni e-posta ve telefon yağmuruna tuttu. Mors Sara’nın yaralı halde fotoğraflarının da yer aldığı e-postalarda, yunus gösteri merkezindeki morsun yaralı haldeki görüntülerinin Alman Deniz Memelileri Koruma Derneği Pro Wal başkanı Andreas Morlok tarafından kaydedildiği belirtildi.
Dişlerinin sökülmesi yasaya aykırı

Mors’un dişleri sökülmüş halde yaşadığına işaret edilen e-postalarda, morsun dişlerinin yalnızca gösteri ve güvenlik amaçlı olarak sökülmesinin “5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasası”nın 8. maddesinin ihlali anlamına geldiği ifade edildi. Yasaya aykırılık ve “kabahat” teşkil eden bu eylem için yasal düzeyde ilgili işletmeye ceza verilmesi ve yaptırım uygulanması istenen e-postalarda şunlar kaydedildi:

* “Yunus, mors gibi yaban hayvanlarının esaret altında tutulması ve ticari amaçlarla kullanılması, ülkemizin de taraf olduğu uluslararası Bern Sözleşmesi gereğince yasaktır.

* Mors’un üzerinde çok sayıda kanlı (açık) yara bulunmaktadır. Morsun, fil gibi sirklerde gösteri yapmaya zorlanan iri hayvanların eğitimi için kullanıldığı bilinen kancalı sopalar ile dövülme ihtimali acil olarak incelenmelidir.

* Açık ve kanlı yaraları olan bu hayvan, tesiste çocuklara sarılarak fotoğraf çekilmektedir. Aynı zamanda, morsun yaşadığı havuzda ‘yunuslarla yüzme’ ve ‘yunuslarla dalış’ programları içerisinde insanlar da yüzmekte, ‘yunus terapisi’ programında engelli çocuklar da havuza girmekte ve sağlıklarını riske atmaktadır.


Havuzda değil okyanusta yüzmeliler


Yunuslara Özgürlük Platformu İletişim Sorumlusu Deniz Gezgin, Türkiye’de, son 1 yıl içinde 3 yunus parkının kapandığını, geriye 9 yunus parkının kaldığını belirterek şunları söyledi: “Bu parklarda yunuslar, balinalar, foklar, morslar gibi çoğu soğuk iklimlere alışık, doğal ortamından çok çok uzakta yaşayan, hizmet etmeye zorlanan ve şaklabana dönüştürülen deniz memelileri var. Bu canlılar beton havuzlara değil, sonsuz okyanuslara ait ve biz esaret altında tek bir yunus, tek bir mors kalmayıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz.”


Kaynak: Hürriyet Kampüs


http://www.hurriyetkampus.com/Default.aspx?pageID=238&nid=7251

 

"Yunus gösterilerine gitmeyin" - 21 Mart 2011


Yunuslara Özgürlük Platformu, İstanbul'daki yunus gösteri merkezindeki Sara isimli morsun ''yaralar içinde ve hijyenden uzak bir ortamda gösteri yapması" ile ilgili bir kampanya başlattı.


Mors Sara'nın içinde bulunduğu koşullardan kurtarılmasını isteyen platform üyeleri ve hayvanseverler Başbakanlık, Tarım Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığına binlerce e-posta gönderdi.


İstanbuldaki bir yunus gösteri merkezindeki iki morstan biri olan ''Sara''nın yaralı ve dişleri sökülmüş halde gösteri yaptığı iddiaları üzerine, bir grup hayvan hakkı savunucusu, Başbakanlık, Tarım Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni e-posta ve telefon yağmuruna tuttu.


Mors Sara'nın yaralı halde fotoğraflarının da yer aldığı e-postalarda, yunus gösteri merkezindeki morsun yaralı haldeki görüntülerinin Alman Deniz Memelileri Koruma Derneği Pro Wal başkanı Andreas Morlok tarafından kaydedildiği belirtildi. Morlok tarafından konuya ilişkin olarak hazırlanan raporda, yaralar içinde ve hijyenden uzak bir ortamda gösteri yapmaya zorlanan Sara'nın bir çocuk tarafından tekmelendiğini bilgilerine yer verildiğine ve bu iddiaların video ve fotoğraflarla belgelendiğine dikkat çekildi.Mors'un dişleri sökülmüş halde yaşadığına işaret edilen e-postalarda, morsun dişlerinin yalnızca gösteri ve güvenlik amaçlı olarak sökülmesinin ''5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasası''nın 8. maddesinin ihlali anlamına geldiği ifade edildi. Yasaya aykırılık ve ''kabahat'' teşkil eden bu eylem için yasal düzeyde ilgili işletmeye ceza verilmesi ve yaptırım uygulanması istenen e-postalarda şunlar kaydedildi: 


''Yunus, mors gibi yaban hayvanlarının esaret altında tutulması ve ticari amaçlarla kullanılması, ülkemizin de taraf olduğu uluslararası Bern Sözleşmesi gereğince yasaktır. Soğuk iklimlere ait bir yaban hayvanı olan mors, hangi gerekçe ve yasal düzenleme/yasa ile Türkiye'ye giriş yapmıştır ve hangi yasal düzenlemeyle esaret altında tutulmaktadır?


Mors'un üzerinde çok sayıda kanlı (açık) yara bulunmaktadır. Morsun, fil gibi sirklerde gösteri yapmaya zorlanan iri hayvanların eğitimi için kullanıldığı bilinen kancalı sopalar ile dövülme ihtimali acil olarak ilgili kurumlar tarafından, uzmanlar ve tarafsız kişilerce incelenmelidir.


Açık ve kanlı yaraları olan bu hayvan, tesiste çocuklara sarılarak fotoğraf çekilmektedir. Aynı zamanda, morsun yaşadığı havuzda 'yunuslarla yüzme' ve 'yunuslarla dalış' programları içerisinde insanlar da yüzmekte, 'yunus terapisi' programında engelli çocuklar da havuza girmekte ve sağlıklarını riske atmaktadır. Açık yarası olan bir yabani hayvan ile insanlar arasında oluşabilecek virüs/mikrobiyolojik organizma/hastalık transferi, ticari çıkarlar doğrultusunda ihmal edilmektedir. Bu konuyla ilgili herhangi bir durum tespiti yapılmış mıdır, rapor hazırlanmış mıdır?


Sara adlı morsun, derhal gösteri ve havuz koşullarından kurtarılıp deniz memelileri konusunda uzman veterinerler ve bilim insanları tarafından gözetim altına alınmasını, morsun tedavisiyle birlikte yurt içi ya da yurt dışında bir rehabilitasyon merkezine sevk edilmesini talep ediyoruz.''


İlgili kurumlara gönderilen e-postalarda, tesiste henüz gösteriye çıkmayan genç bir mors daha bulunduğu da belirtilerek, bu morsun da sağlık durumunun incelenmesi istendi.


''MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ''


Yunuslara Özgürlük Platformu İletişim Sorumlusu Deniz Gezgin, geçen yıl Alanya'da bir tesiste 4 yunusun bir hafta içinde ölmesinin ardından, deniz memelilerini esaretten kurtarmak için çabaladıklarını söyledi.  Yetkili kurumları yasaları ve uluslararası sözleşmeleri uygulamaya koymaları için göreve çağırdıklarını ifade eden Gezgin, Türkiye'de, son 1 yıl içinde 3 yunus parkının kapandığını, geriye 9 yunus parkının kaldığını belirtti. Gezgin şunları kaydetti:


''Bu parklarda yunuslar, balinalar, foklar, morslar gibi çoğu soğuk iklimlere alışık, doğal ortamından çok çok uzakta yaşayan, hizmet etmeye zorlanan ve şaklabana dönüştürülen deniz memelileri var. Bu canlılar beton havuzlara değil, sonsuz okyanuslara ait ve biz esaret altında tek bir yunus, tek bir mors kalmayıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz.


İstanbul'daki yunus gösteri merkezine hayvanların sağlığını ve ortam koşullarını gözleyebilmek için gitmiştik. Mors Sara'nın durumu içler acısıydı. Vücudundaki açık yaralar, bize fil gibi iri hayvanlara gösteri yaptırmak için kullanılan kancalı sopalarla dövülüyor olma ihtimalini düşündürüyor. Nedeni ne olursa olsun, buna göz yumulamaz. Sara'yı esaret koşullarından kurtarmak için elimizden geleni yapacağız.''


Kaynak: AA & NTVMSNBC


http://www.ntvmsnbc.com/id/25194504/

Mors Sara'ya ne oldu? - 20 Mart 2011

Sara krizi patladı - 20 Mart 2011

Haber: Habertürk

Mors Sara'yı kurtarmak - 20 Mart 2011

Yunuslara Özgürlük Platformu, İstanbul'daki yunus gösteri merkezinde Sara isimli morsun 'yaralar içinde ve hijyenden uzak ortamda gösteriye zorlandığı' iddiasıyla kampanya başlattı.

ANKARA - Başbakanlık, Tarım ve Çevre bakanlıkları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni e-posta ve telefon yağmuruna tutan hayvan hakları savunucuları, morsun dişlerinin yalnızca gösteri ve güvenlik amaçlı olarak sökülmesinin ‘Hayvanları Koruma Yasası’na aykırı olduğunu hatırlatarak, işletmeye yaptırım uygulanmasını istedi. E-postada, açık yaraları olan morsa sarılarak fotoğraf çektiren çocukların da risk altında olduğu belirtildi.

Kaynak: AA & Radikal

Başbakanlık'tan 'Mors Sarah' soruşturması - 20 Mart 2001

YAHYA BOSTAN


Hayvanseverler, İstanbul Haliç'teki bir yunus merkezinde bulunan Sarah isimli morsun (deniz aygırı) dişleri kesilmiş fotoğraflarını Başbakanlık'a gönderince soruşturma talimatı verildi.Başbakanlık, hayvanseverlerin başvurusu üzerine harekete geçerek, İstanbul Haliç'teki Dolphinarium Yunus Gösteri Merkezi'ndeki Sarah isimli mors için soruşturma talimatı verdi. Bini aşkın hayvansever Dolphinarium'da bulunan Sarah isimli morsun kanlı ve dişleri kesilmiş fotoğraflarını Başbakanlık'a göndererek yardım istedi. Başvurularda Sarah'ın dişlerinin söküldüğü, hayvanları koruma yasasının ihlal edildiği, Sarah'a eziyet edildiği, Sarah'la aynı havuzda engelli çocukların da yüzdürüldüğü ve çocukların virüs transferi tehlikesiyle karşı karşıya olduğu iddia edildi. Sarah'la ilgili fotoğraflarla belgelenen şu iddialar dile getirildi:


TEKMELEDİLER: 17 Şubat 2011'de İstanbul'da bir yunus gösteri merkezinde, Deniz Memelileri Koruma Derneği Pro Wal Başkanı Andreas Morlok, Sarah adındaki morsun yaralar içinde ve hijyenden uzak bir ortamda gösteri yapmaya zorlandığını, bu esnada bir çocuk tarafından tekmelendiğini yazdı, iddialarını video ve fotoğraflarla belgeledi.


DİŞLERİ SÖKÜLDÜ: Mors, dişleri sökülmüş halde yaşıyor. Morsun, yalnızca gösteri ve güvenlik amaçlı dişlerinin sökülmesi, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasası'nın 8. maddesinin ihlali anlamına geliyor.


KANCALI SOPA: Morsun üzerinde çok sayıda kanlı yara bulunuyor. Morsun, fil gibi sirklerde gösteri yapmaya zorlanan iri hayvanların eğitimi için kullanıldığı bilinen kancalı sopalar ile dövülme ihtimali acil olarak incelenmelidir.


ENGELLİ RİSK ALTINDA: Açık ve kanlı yaraları olan bu hayvana, tesiste çocuklar sarılarak fotoğraf çektiriyor. Morsun yaşadığı havuzda yunuslarla yüzme ve dalış programları içerisinde insanlar da bulunuyor. Yunus terapisi programında engelli çocuklar da havuza girerek sağlıklarını riske atıyor. Açık yarası olan bir yabani hayvan ile insanlar arasında oluşabilecek virüs transferi, ticari çıkarlar doğrultusunda ihmal ediliyor. Başbakanlık, başvuruları ve iddiaları inceledi, konunun soruşturulması gerektiğini kararlaştırarak, 15 Mart Salı günü Çevre ve orman Bakanlığı'na talimat verdi.

Uluslararası Bern Sözleşmesi'ne aykırı


Yunus, mors gibi yaban hayvanlarının esaret altında tutulması ve ticari amaçlarla kullanılması, ülkemizin de taraf olduğu uluslararası Bern Sözleşmesi gereğince yasak.


Kaynak: Sabah Gazetesi


http://www.sabah.com.tr/Yasam/2011/03/20/basbakanliktan_mors_sarah_sorusturmasi

Natur'mors - 19 Mart 2011

Su parkında gösteriye zorlanan mors Sarah, kötü muamele yüzünden yara bere içinde kaldı. Dişleri sökülen morsun haline üzülen hayvansever şikayet etti. Başbakanlık işkenceye el koydu.


HALİÇ'teki bir gösteri merkezinde ziyaretçileri eğlendiren 'Sarah' isimli morsa yönelik işkence ve insanlıkdışı davranışlar vatandaşın tepkisine neden oldu. Yüzlerce hayvansever, işkenceyi belgeleyen fotoğraflarla Başbakanlığı şikayet yağmuruna tuttu. Açık kanıtları dikkate alan Başbakanlık, Çevre Bakanlığı'nın soruşturma açmasını istedi.

ÇOCUKLAR BİLE TEKMELEDİ
İstanbul' da Türk-Rus ortaklığıyla 2008'de faaliyete geçen Yunus Gösteri Merkezi'ndeki vahşeti, 17 Şubat 2011'de Deniz Memelileri Koruma Derneği Başkanı Andreas Morlok belgeledi. Kanıt olarak Başbakanlık'a da sunulan fotoğraf ve videolarla mors Sarah'ın yaralı halde gösteriye zorlandığı, hatta bir çocuk tarafından tekmelendiği tespit edildi. Görsel belgelerde, Sarah'ın işkence nedeniyle kanlar içinde kaldığı ve dişlerinin kesilmiş olduğu dikkati çekti. Şikayetler şu noktalarda yoğunlaştı: Üzerinde çok sayıda kanlı yara var. Fil gibi gösteri yapmaya zorlanan iri hayvanların eğitiminde kullanılan kancalı sopayla dövülme ihtimali yüksek. Açık yaraları olan hayvana çocuklar sarılarak fotoğraf çektiriyor. Bu yaralardan virüs geçebilir. Terapi için götürülen engelli çocukların sağlığı da riske atılıyor.

Yahya BOSTAN


Kaynak: Takvim Gazetesi


http://www.takvim.com.tr/Guncel/2011/03/20/naturmors