slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Digiturk, "Yunuslara işkence fırsatı"na üyelerini alet etme!

Sayın Digiturk yetkilileri,

(destek@digiturk.com.tr & www.facebook.com/Digiturk & @Digiturk & 0 (212) 473 7373)

Yunusların beton havuzlarda işkence çekerek kısa zamanda öldüğü, ayı oynatmaktan farksız bir eğlence biçiminin çocuklarımıza aşılandığı ve terapi adı altında umut tüccarlığının yapıldığı bu tesislerle yaptığınız işbirliği, kurumunuzun ismini ve prestijini lekelemektedir.

Hayvan sömürüsü üzerinden yapılan bu kirli ticareti 12 Mart'ta üyelerinize gönderdiğiniz "Digiturk'ten size özel fırsatlar" başlığına sahip bir e-posta yoluyla ve bir fırsat sitesinin reklamıyla birlikte "eşsiz bir fırsat" gibi sunmanız ise, uzun süredir Türkiye ve dünya çapında boykot edilen yunus parklarına karşı kamuoyunda oluşan büyük farkındalık nedeniyle birçok üyenizi şimdiden olumsuz etkilemektedir.

Sosyal ağlar aracılığıyla kampanyanızdan hoşnut olmadığı için üyeliğini sonlandırmayı planlayan Digiturk üyelerinden Yunuslara Özgürlük Platformu'na ulaşan ihbarlar bunun göstergesidir.

Yunus parkları ve bu parklara bilet satan kuruluşlarla işbirliği yapmanın, hayvanlı sirklere veya köpek dövüşlerine insanları yönlendirmekten bir farkı yoktur. Çünkü tüm bu yunus gösteri merkezleri, Uluslararası Bern Sözleşmesi hükümlerine aykırı olup Türkiye'deki 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun temel maddelerine ve T.C. Anayasası'nın 90. maddesine de tamamen aykırıdır.

Yabani hayvanları doğal yaşam ortamından ayırıp alıkoymak ve bunu ticari bir kaygıyla sürdürmek, başlı başına bir "suç", etik düzeyde de bir "insanlık suçu" teşkil etmektedir. Özgürlükten yoksun bırakmanın ve açlıkla terbiye etmenin, bu süreci desteklemenin, hiçbir hukuki, vicdani ve ahlaksal zemini yoktur! Yunuslar ve deniz memelileri, eğlence sektöründeki tüm diğer tutsak canlılar gibi, pazarlamacı zihniyetiyle etkileyici, albenili, sıradışı bir eğlence aracına bürünemez, bürünmemelidir!

Platformunuzun prestij kaynağı olan İZ TV'de özgür yunuslara ve doğa koruma projelerine adanan belgeseller ile Turkmax'teki muhteşem Heberler ekibinin "Yunuslara Özgürlük hareketi" başlığıyla hazırladığı bölümü yayınlarken ve son tanıtım filminizde yunusları kullanırken, nasıl olur da bu kanlı ticarete üçlü bir işbirliği kurarak destek verirsiniz? Yunus parklarında gösteri yapmak için daracık havuzlara, deniz kafeslerine tıkılan, stresten ülser olan, ülser olduğu için turistlerden ve ziyaretçilerden habersiz ölü balıklar arasında ülser ilaçları yutturulan, çok geçmeden bunalıma girip intihar etme eğilimleri gösteren yunusları bu durumda göz ardı mı ediyorsunuz? Kaza ve ölüm risklerinin bulaşıcı hastalıklarla birlikte kamuoyundan gizlendiği bu sağlıksız koşulların bilincinde değil misiniz?

Türkiye'deki parklarda yunuslar ardarda ölüyor, yerlerine sessizce yenileri yerleştiriliyor, tenis kortu büyüklüğünde bile olmayan havuzlara hapsediliyor, göbek atan-alkış tutan foklar ve morslarla aynı kaderi paylaşıyorlar. Farkında değil misiniz? Yoksa ayıların sokaklarda tefler eşliğinde dansettigi, çocukların ve büyüklerin kandırıldığı bir döneme geri döndürüp bunu meşru ve "kârlı" kılmaya mı çalışıyorsunuz? Yaşadıkları fiziksel ve psikolojik travmaların, çektikleri işkencelerin faturasının eklenmediği haliyle yakalanma sırasında "canlı halde" tanesi 150 bin dolara malolan bu hayvanları, siz 1 t-shirt, 8 simit ya da 2 sigara karşılığı üyelerinize satmaya çalışıyorsunuz. Bunu yaparken Japonya'nın Taiji Koyu'ndaki milyonlarca dolarlık kanlı ticareti göz ardı mı ediyorsunuz? Verdiğiniz destek, her sene Japonya'da yaklaşık 23 bin yunusun vahşice avlanmasına dolaylı şekilde neden olmanın ötesinde, Türkiye sularında yasadışı yunus avcılığına da dolaylı olarak ön ayak olmaktadır. Tüm bu hukuksuz ticaret ile ilgili bilgi alabilmek için, Flipper'ın eski eğitmeni, aktivist Richard O'Barry'nin hazırladığı Oscar ödüllü film The Cove'un fragmanını izlemeniz yeterlidir.

Bunların farkında olmadığınızı varsayarak size ilgili bağlantıları ve bilimsel verileri sunuyoruz. Aşağıdaki bağlantılara göz atmanızı ve hukuksuzluğa, sömürüye alet olmayan, insanların yaşam kalitesini yükselten, bakış açısını zenginleştiren "faydalı" fırsatlar sunmanızı diliyoruz!

Diğer büyük firmaların (Boyner, Denizbank, Groupon, Kamil Koç, vb) bu tesislere verdikleri destekleri çekmelerinden sonra, bu örnek tutumu firmanızdan da acilen beklemekteyiz. Lütfen bu ucuz, kalitesiz ve doğal hayat düşmanı kampanyalara son verin. Türk toplumuna hiçbir sosyal, kültürel kazanımı olmayacak bu satışı ve reklam desteğinizi acilen sonlandırmanızı talep ediyorum. Bize vereceğiniz olumlu veya olumsuz yanıt ve bundan sonraki tutumunuz, sosyal ağlarda yüzlerce kişi tarafından paylaşılacak, binlerce kişi tarafından bilinecektir.

Bu bilgilendirme mesajından sonra atacağınız adıma ve kampanyanızı acilen sonlandırıp sonlandırmayacağınıza dair yanıtınızı bekliyoruz.

Yunuslara Özgürlük Platformu

www.yunuslaraozgurluk.com

www.facebook.com/yunuslaraozgurluk

www.twitter.com/ozguryunuslar

www.youtube.com/ozguryunuslar

 

Bilimsel veriler, kampanyalar & akademik raporlar:

http://yunuslaraozgurluk.com/yunus-bilimsel-veriler-gosteri-terapi

https://www.facebook.com/yunuslaraozgurluk/photos_albums

http://www.savejapandolphins.org/

http://www.wwf.org.tr/page.php?ID=292&mID=282

http://www.greenpeace.org/turkey/tr/news/denizlerimizde-canl-yunus-avc/

http://blog.yesilist.com/tag/yunus-parklari/


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png