slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Finlandiya'da yunus ve balina esaretine son!

27.10.2015 - Son yıllarda kamuoyu tepkisini üzerinde toplayan Finlandiya’nın tek yunus gösteri merkezi Särkänniemi (Tampere), girdiği ekonomik çıkmazdan kurtulamadı ve bir daha açılmamak üzere kapılarını kapattı. 20 yıl süren mücadele boyunca hayvan esaretinin sonlandırılmasını talep eden Finlandiyalılar şimdi tesisteki yunusların koruma altına alınması için uğraşıyor.

1985 yılında açılan Tampere - Särkänniemi yunus parkının işletmecisi Sofia Vikman, son yıllarda ziyaretçi sayısının düştüğünü, tesisin bu nedenle kar etmediğini, hayvanların esaret altında tutulmasına tepki gösteren insanların sayısında artış olduğunu ve bu konuda toplumsal duyarlılığın her geçen gün arttığını belirtti. Vikman, “Şimdi en önemli önceliğimiz, tesisimizdeki dört afalina türü yunusun yaşamlarını güvence altına almak ve 2016 yılının bahar ayında hayvanları başka yunus parklarına veya deniz alanlarına transferini sağlamak” dedi.

Ülkedeki hayvan hakları aktivistleri ise, kapatılan tesisteki hayvanların başka bir yunus parkı yerine, güvenli deniz alanlarına transfer edilmesi için çabalıyor. Seçeneklerden biri, Cetaceansound ve Dolphin Project’in İtalya’da inşa ettiği Blue Dolphin Freedom Center.

Mücadele geçmişi ve yunusların kökeni

Finlandiya 2010 yılında yapılan bir konferans sırasında Yunus ve Balina Hakları Beyannamesi’ni kabul eden ülkeler arasında yer almış, bu hayvanların esaret altında tutulamayacağını, köleleştirilemeyeceğini ve doğal yaşam alanlarından koparılamayacağını ifade eden maddeyi benimsediğini açıklamıştı.

Avrupa Birliği ülkelerinde yunus parklarının kapatılması için 2013 ve 2014 yıllarında Brüksel’de düzenlenen iki protesto da, Finlandiya Çevre Bakanı Ville Niinistö’yü harekete geçirmeye yetmişti. Niiniströ, 2014’te yunusların esaret altında tutulmasının doğru olmadığını açıklayarak Tampere’nin kapatılması gerektiğini belirtmişti.

Tesiste bulunan dört yunustan ikisi (Veera ve Delfi), 1984’te Florida kıyılarından yakalanarak esaret altına alınmıştı. Aynı gün aynı bölgeden yakalanan diğer üç yunus ise (Niki, Joona ve Happy) tesise getirildikten bir süre sonra hayatını kaybetmişti.

Kaynaklar: Uutiset Tampere dolphinarium to close - Dolphin Project Blog Another One Bites the Dust: Finnish Dolphinarium Closes 

Çeviri ve derleme: Yunuslara Özgürlük Platformu

Fotoğraf: Australia for Dolphins (AFD)


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png