slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Balinalar için önemli kazanım: Georgia Akvaryumu beluga ithal edemeyecek

Federal yargıç, ABD’nin Atlanta şehrindeki Georgia Akvaryumu’nun Rusya’daki Okhotsk Denizi’nden canlı yakalanan 18 belugayı ülkeye sokma talebini bir kez daha reddetti.

30.09.2015 - Üç yıl süren kapsamlı bir yasal mücadele sonunda, 2006 ve 2012 yıllarında deniz parklarına satılmak üzere Rusya’da yakalanan 18 beluganın (beyaz balina) ABD’ye girişi resmen yasaklandı. Federal yargıç Amy Totenberg, Ulusal Deniz ve Balıkçılık Hizmetleri’nin (NMFS) 2013’te aldığı ithalat yasağı kararını Üst Mahkeme’de onayladı. Esaret karşıtı gruplar ve hayvan hakları aktivistleri kararı sevinçle karşılarken, Georgia Akvaryumu yöneticileri, şu anda Utrish Deniz Memelisi Araştırma İstasyonu’nda esaret altında tutulan balinalarla artık ilgilenmediklerini belirtti.

Animal Welfare Institute deniz memelisi uzmanlarından Naomi Rose, kararla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Mahkemenin verdiği karara çok sevindik. Deniz Memelilerini Koruma Kanunu (MMPA), bu hayvanları istismar ve kötü muameleden korumak için yürürlüğe sokulmuştu. Yargıcın kararı, yasanın işlerliğini de ortaya koymuş oldu. Artık ABD, hiçbir kıstasla savunulamayacak olan Rusya’daki insanlık dışı beluga ticaretinin bir parçası olmayacağını açıkça beyan etti” dedi.

Georgia Akvaryumu, doğal yaşam ortamından yakalanan 18 belugayı Rusya’dan ABD’ye ithal etmek için ilk kez 2012’nin Haziran ayında adım atmış, belugaların "korunması" ve "eğitim" amaçlı kullanılması gibi gerekçelerle NMFS’den izin istemişti.

Fakat NMFS, buna izin verilmesi durumunda kararın, Rusya’daki beluga popülasyonlarını olumsuz etkileyeceği ve izin verilen miktardan çok daha fazla beluga yakalanmasıyla sonuçlanabileceğini öne sürerek, Georgia Akvaryumu’nun ithalat talebini 2013’ün Ağustos ayında reddetmişti

NMFS, aynı zamanda, beş balinanın, yakalandıkları sırada yaklaşık 1.5 yaşında olduklarını ve potansiyel olarak hala anne gözetiminde ve bakımında olduklarını tespit ettiğini dile getirmişti.

Georgia Akvaryumu, bu açıklamadan tam bir ay sonra, ithalatın reddedilmesi kararının “keyfi, kapristen ibaret ve yasalarla uyumsuz” olduğu gerekçesiyle hükümete dava açmıştı. The Animal Welfare Institute, Whale and Dolphin Conservation, Cetacean Society International ve Earth Island Institute gibi sivil toplum örgütleri, dava sürecinde hükümet adına müdahil olmuştu.

Kararı değerlendiren balina ve yunus nöroloğu ve Kimmela Center for Animal Advocacy Yetkili Müdürü Lori Marino da, kararı memnuniyetle karşılayanlardan: “Bu karar, Georgia Akvaryumu’nun her seferinde alt etmeye çalıştığı o ‘ahlaki buyruğu’ yerine getirmiş oldu. Beyaz balinaların ve diğer deniz memelilerinin esaret altında yaşamayacağı artık çok açık olduğu için, Georgia Akvaryumu’nun benzer talepleri de sonuçsuz kalmaya devam edecek.”

Bundan sonra ne olacağını hiçbirimiz kesin olarak bilemiyoruz. 18 beluga, deniz memelilerini koruma yasası olmayan ülkelerde açık artırmayla müzayedeye çıkabilir ya da hayvan hakları aktivistlerinin talep ettiği gibi rehabilite edildikten sonra Rusya kıyılarındaki sürülerine yeniden kavuşabilirler.

Kaynak: TakePart/David Kirby - A Win for Whales: Georgia Aquarium Can’t Import Belugas

Ek Bilgi: WDC & Orlando Sentinel

Fotoğraf: Viktor Lyagushkin/Getty Images

Çeviri: Yunuslara Özgürük Platformu

 


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png