slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Groupon yunus gösteri merkezlerinden desteğini çekti!

English version here. - 26.08.2014

TBMM gündeminde yunus parklarının kapatılması gündemdeyken beklenen haber geldi. 1 Nisan 2011 tarihinden bu yana Yunuslara Özgürlük Platformu’nun öncülüğünde onbinlerce kişinin sosyal medyada boykot ettiği Groupon fırsat sitesinin yunus parkı indirim kampanyaları, 26 Haziran 2014 itibarıyla sonlandırıldı. Groupon Türkiye, Facebook sayfalarında bugüne kadar tepkisini gösteren tüm hayvan korumacılardan özür diledi ve bir daha yunus parklarına fırsat satmayacaklarını açıkladı.

Üç yıldır yunus parklarına indirim kampanyaları düzenleyerek onbinlerce duyarlı vatandaşın tepkisini çeken Groupon, TBMM’de yunus parklarının kapatılmasının gündeme geldiği bir dönemde, yunus parklarına verdiği desteği geri çektiğini Groupon Türkiye sayfalarında duyurdu. Yunuslara Özgürlük Platformu başta olmak üzere doğaya saygılıbireylerin harekete geçmesi sayesinde yunus parklarına yönelik bilet satışıve parklarınreklamıbundan böyle Groupon sayfalarında yer almayacak.

Mücadele sürecinde Yunuslara Özgürlük Platformu “Yunus Parkları Kapatılsın” Facebook sayfalarında 2011’de ilk çağrılarınıyapmış, Change.org sitesinde “Groupon Sehirfirsati, yunus gösterisi kampanyasını geri çeksin ve bir daha böyle ‘fırsatlar’ satmayacağını beyan etsin!” başlıklı bir imza kampanyası başlatmıştı. 3 yıl boyunca çağrıyı dönem dönem Twitter’da binlerce kişinin katılımıyla kitlesel boykotlara dönüştüren Platform, aynı zamanda Grupanya, Grupfoni ve Markapon sitelerine de çağrıda bulunmuştu. WWF Türkiye ise, üç yıl sonra bu çağrıya katılmış, ilk mektuplarını bir hafta önce Groupon’a göndermişti. Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu’nun 21 Haziran’da Antalya’da yaptığı eylemde de, “yunus parkları kapatılsın” ve “yunuslara özgürlük” sloganları ses getirmişti.  

Groupon’un Facebook sayfalarında paylaştığı mektup ise şöyle:

“Gelişmiş benlik duygusuna sahip, özgürlüğüne düşkün, çok zeki ve güçlü nitelikler taşıyan yunusların esaret altında tutularak doğalarına aykırı fillerde bulunmaya zorlanması kabul edilebilir bir durum değildir. Bugüne kadar bu esarete ortak olduğumuz için duyduğumuz üzüntüyü ve aynı pişmanlığın bir daha yaşanmayacağını kamuoyunun bilgisine sunar, tepkisini gösteren tüm hayvanseverlerden özrümüzü kabul etmelerini dileriz.”

Bugüne kadar Yunuslara Özgürlük Platformu’nun başlattığı kampanyalar ve duyarlı vatandaşlardan gelen tepkiler sayesinde Digiturk, Denizbank, Birliktealalim.com, Kamil Koç, Opet, Boyner ve Hürriyet Çocuk Kulübü gibi pek çok şirket yunus parklarından desteklerini çekmiş, yazılı mesajla kamuoyuna bildirmişti.

www.yunuslaraozgurluk.com


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png