slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Katil balinalara selfie tacizi

Kaliforniya'nın güney sahillerinde bir orka (katil balina) sürüsü, selfie çekmek için jet ski ile kendilerini kovalayan insanlar yüzünden kaza tehlikesi atlattı ve bulundukları yeri panik içinde terk etmek zorunda kaldı. Tacizci grup, Deniz Memelilerini Koruma Yasası doğrultusunda bir yıl hapse mahkum olabilir veya para cezasına çarptırılarak 11 bin ABD doları ödemek durumunda kalabilir. 

Bölgedeki orka sürülerini araştıran Alisa Schulman-Janiger, Amerikan Deniz Memelileri Derneği'nden bir meslektaşıyla birlikte Huntington Sahili yakınlarında orkaları gözlemlerken 3 jet ski'nin sürüye hız kesmeden yaklaştığını fark etti. Hayvanları rahatsız etmemek için uzaktan gözlemlemek yerine sürüye daha fazla yaklaşmak isteyen grup, ellerinde telefonlarla orkaları kovalamaya başladı.  

İlkinde sürünün güvenliğini düşünerek grubu uyaran araştırmacılar,15 dakika sonra orkaların tekrar rahatsız edildiğini gördü. Grup her iki kovalama vakasında yavruların da aralarında olduğu sürüdeki bireylere çarpacak kadar yaklaştı. Birkaç kez ölüm ve yaralanma tehlikesi atlatan orkalar, ancak derine dalıp yönlerini değiştirdikten sonra kendilerini kovalayan gruptan kurtulabildi. 

Kanıt olarak çektikleri görüntüleri yetkililerle paylaşan fotoğrafçılar, hayvanları selfie uğruna taciz eden kişilerin Deniz Memelilerini Koruma Yasası (Marine Mammal Protection Act) kapsamında ceza almalarını talep etti. Yasaya göre orkaları taciz etmek 11 bin dolar para cezası veya bir yıl hapis ile cezalandırılıyor.

Kaynak: The DoDo - 10.09.2017

Fotoğraflar: Alisa Schulman-Janiger


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png