slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

İstanbul'da Yunus Kurtarma Operasyonu

30 Haziran 2011 tarihinde, T.C. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, İstanbul İl Tarım Müdürlüğü’nden İstanbul Haydarpaşa açıklarında yaralı bir yunus bulunduğu ihbarı alındı.  Bulan balıkçının yunusu Fenerbahçe’ye, Müdürlüğün Su Ürünleri Kontrol teknesine götürdüğü öğrenildi. Uzman ekip bölgeye intikal edene kadar yunusun üzeri örtülerek sedye üzerinde, dalgıçlar yardımıyla deniz yüzeyinde tutulması, böylelikle derisinin kurumaması sağlandı.

Genç bir dişi olan afalinanın kuyruk yüzgecinde parakete misinasının dolanması sonucu oluşan kesikler bulunuyordu. Hayvanda halsizlik ve acıya bağlı olarak kuyruk yüzgeci hareketlerinde azalma vardı. Yaralarına müdahale edildi. Marina içerisinde, insan faaliyetinden uzakta deniz ortamında tahsis edilen yerin etrafı ağ ile çevrildi. Afalina, gönüllüler yardımıyla havuza nakledildi ve nakliye sırasında yarası tekrar kontrol edildi. Gerekli antibiyotik, ağrıkesici ve vitamin desteği sağlandı. Hareketlerinde ve davranışlarında belirgin bir normalleşme gözlendikten sonra uzmanlar tarafından doğaya geri salınmasına karar verildi. Kurtarma botlarının yardımıyla 1 deniz mili açıkta denize bırakılmasının ardından önce satıhta 1-2 dk bekledi, daha sonra derin dalış yaparak gözden kayboldu.

Bu operasyona ait diğer fotoğrafları ve operasyonun başarıyla sonuçlanmasını sağlayan kurumları ve gönüllüleri görmek için, haberin kaynağı olan TÜDAV sitesine göz atabilirsiniz.


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png