slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Yunus "garip" bir kaza sonucu hayatını kaybetti - 5 Eylül 2011

(Chicago) Brookfield Hayvanat Bahçesi'ndeki yedi yunustan en genç olanı, Pazartesi günü hayvanat bahçesi çalışanları tarafından "garip" olarak adlandırılan bir kaza sonucu hayatını kaybetti. Yunusun başka bir yunuslar çarpışması sonucunda kafatasının çatladığı ve bu nedenle öldüğü düşünülüyor.

Kaza, 4 yaşındaki Atlantik şişeburunlu yunus (bottlenose) "Nea"nın 13.00'teki gösterisinden hemen önce oldu.

Ne olduğunu kimse tam olarak görmedi. Eğitmenleri, yalnızca yüksek bir patlama sesi duydu ve hemen suya atladı. Suya girdiklerinde Nea'nın tepkisiz olduğunu gördüklerinde (yapay solunum ve kalp masajı desteğini içeren) CPR uyguladılar. Veterinerler 10 dakika sonra yardım için geldiklerinde yunusu hayata döndürmeyi başaramadılar.

Aynı gün içinde yapılan nekropsinin ilk sonuçları, yunusun kafatasında bir çatlağın olduğunu gösterdi. Hayvanat bahçesi yetkilileri, sert ve sabit bir objeye çarpma ihtimali yerine başka bir yunusla çarpışma ihtimali üzerinde duruyorlar. Aksi takdirde, yunusun üzerinde çiziklerin veya yaraların tespit edilebileceğini belirtiyorlar.

Hayvan bakım birimi başkanı Bill Zeigler, "Tüm belirtileri gözden geçirdik ve başka herhangi bir nedene rastlayamadık" dedi. "Yumuşak bir objeye çarptığı belli. Sert olan havuz kenarına çarpmış olamaz. Öyle bir sıyrık kolaylıkla kendini belli ederdi".

Havuzdaki yedi yunusun beşinin genç olduğunu belirtilen Zeigler, "Etrafta koşuşturup duran çocuklar gibiler. O yüzden bir an için çarpıştıklarını düşünüyoruz" diye ekledi.

Deniz memelilerinden sorumlu Rita Stacey, Nea’nın ölümünün bakıcılarını "yıktığını" belirtti ve ekledi: Nea muhteşem bir hayvandı. Onunla çalışan herkes ona bayılırdı. Çok oyunbaz ve söz dinleyen bir hayvandı. Eğitmenleriyle çalışmayı ve oynamayı her daim severdi.

Gösteriler, Salı günü yeniden başlamak üzere durduruldu.

Kaynak: http://www.suntimes.com/7490215-417/dolphin-dies-in-freak-accident-at-brookfield-zoo.html


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png