slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Yeni bir yunus türü bulundu - 15 Eylül 2011

Araştırmacılar, güneydoğu Avustralya’da ilk kez görülen yunusların daha önce bilinmeyen bir türü temsil ettiğini belirlediler. Ancak detaylı DNA araştırmaları ve müzelerden edinilen kafataslarının analizleri, bölgede yaşayan iki grubun yeni bir tür olduğunu kanıtladı.
 
Bilimsel ismiyle Tursiops australis olarak sınıflandırılan bu yeni türle ilgili daha detaylı bilgi, PLoS One’da yayınlandı.
 
Yeni türe verilen “Burrunan yunusları” isminin kökeni, Avustralya aborjinlerine dayanıyor ve “domuzbalığına benzeyen büyük deniz balığı” anlamına geliyor.
 
Yapılan araştırma, bu yunusların genetik olarak Tursiops truncatus ve Tursiops aduncus olarak bilinen diğer şişeburun yunus türlerinden farklı olduğunu gösterdi.  
 
Ancak yeni bir türü tanımlamak için çok daha fazla kanıta ihtiyaç var. Melbourne’deki Monash Üniversitesi’nden Kate Charlton-Robb ve ekibi, çeşitli müzelerden buldukları yunus kafatasları üzerine çalışarak ve detaylı DNA analizleri yaparak, T. Australis’in bilinen türlerden tamamen farklı olduğunu kanıtladılar.

Charlton-Robb, "Bu muhteşem bir keşif çünkü 1800’lerden beri yalnızca üç yeni yunus türü bulunmuş ve resmi olarak tanımlanmıştı” dedi ve ekledi: “Bu keşfi daha cazip kılan da, bu yunusların, aslında başından beri burnumuzun dibinde, bilinen iki yerli popülasyonla Port Phillip Körfezi’nde ve Victoria eyaletindeki Gippsland Gölü’nde yaşıyor olmalarıydı.”
 
Ayrı bir tür olarak tanımlanan bu yunuslar, bir sonraki aşamada, Avustralya’nın nesli tehlikede olan hayvanları arasına girebilir. Araştırmacılar, “Yeni türün resmi düzeyde tanımlanması, bu hayvanların korunmasına ve koruma çabalarına öncelik verilmesine yönelik de önemli bir adım olacak” diyor. “Küçük bir alana özgü ‘endemik’ bir tür olması ve yalnızca iki küçük yerli grupla temsil ediliyor olması, bu keşfi daha can alıcı hale getiriyor.”

Haber: BBC.co.uk
Video: abc.net.au 
Makale: PLoS One
Fotoğraflar: Charlton-Robb K, Gershwin L-a, Thompson R, Austin J, Owen K, et al. (2011) A New Dolphin Species, the Burrunan Dolphin Tursiops australis sp. nov., Endemic to Southern Australian Coastal Waters. PLoS ONE 6(9): e24047. doi:10.1371/journal.pone.0024047 
 
Yunusların 30 saniyelik videosunu görmek için buraya, BBC haberini görmek için buraya, araştırma için de buraya tıklayın.

Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png