slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Yeni belgesel: tutsak yunus ve balina endüstrisinin perde arkası ve Sea World gerçeği - 14 Temmuz 2011

Sea World, halk eğitimi için kullandıkları iddiasıyla parkta çalıştırılmak üzere yakalanan binlerde yunusun ve balinanın ölümünden sorumlu. Bu süreci, esaret altında tutulan yunusların ve balinaların maruz kaldığı kirli endüstrinin tarihini anlatan yeni bir belgesel anlatıyor. San Francisco merkezli yapım şirketi EarthViews tarafından hazırlanan 82 dakikalık A Fall From Freedom adlı belgesel, bilim insanları, biyologlar, deniz memelileri uzmanları, eski eğitmenler, aktivistler ve halihazırdaki park yetkilileriyle röportajları içeriyor.

Belgesel, Mike Farrell (M*A*S*H, Providence) anlatımıyla, yunus ve balina esaretinin bilinmeyen tarihine detaylı bir bakış sunuyor. Belgeseldeki alıntı ve bölümlerden birkaçı şöyle:

• “Sea World yetkilileri, parkta ölen hayvanların yerine yenilerini koyabilmek için, Japonların toplu yunus avına gizli destek veriyor” - Sea World eski biyoloğu Dr. John Hall.

• “Amerika’daki ve dünya çapındaki parklar, tutsak katil balinaların eğitmenlerini öldürmesinden birebir sorumludur. Yüzlerce yaralanma vakası, yetkili kurumlara raporla bildirilmemiş, gizlilik sözleşmeleri ve rüşvetlerle üzerleri örtülmüştür.” - Sea World eski biyoloğu Dr. John Hall ve Sea World eski katil balina eğitmeni Dr. John Jett.

• “Yunusları ve balinaları esaret altında tutmanın eğitimle hiçbir ilgisi yoktur.” - Humane Society International biyoloğu Dr. Naomi Rose.

• “Birçok gösteri merkezi ve tematik akvaryum yetkililerinin iddialarının aksine, katil balinalar, esaret altındayken, doğal yaşam ortamlarında olduğundan çok daha erken ölürler.” - Sea World eski biyoloğu Dr. John Hall.

• “Sea World, bugüne kadar yasadışı ve etik olmayan yöntemlerle parktaki katil balinaları temin ettiler.” - Sea World eski biyoloğu Dr. John Hall.

• Sea World representatives have claimed that whales and dolphins are not highly intelligent, sophisticated, and social animals, when dozens of the world’s leading experts assert that their intelligence and social dependence is second only to humans

• Sea World ve diğer gösteri merkezi yetkileri, Free Willy filminin yıldızı Keiko’nun rehabilite edilerek doğal yaşam ortamına salınmasını, baştan sona bir başarısızlık örneği olarak yansıtmışlardı. Oysa Free Willy-Keiko Vakfı’ndan Dave Phillips, projenin farkındalık yaratan başarılı bir girişim olduğunu, bu hayvanların esaretten kurtarılıp rehabilitasyon sonrası yeniden doğaya geri bırakabileceğini gösterdiğini belirtiyor.

Film, ücretsiz olarak www.afallfromfreedom.com adresinden izlenebilir.

İletişim:

Stan Minasian

Yönetmen/Yapımcı

EarthViews Productions

Emailwww.afallfromfreedom.com

www.earthviewsproductions.com

Kaynak: http://www.friendsofanimals.org/news/2011/july/new-documentary-film.html

İlgili Video: 
See video

Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png