slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

ABD'nin en büyük sirki Ringling Bros. fil gösterilerini sonlandırıyor AMA...

Hala umut var...

-Hala umut var... (Ringling fillerden vazgeçiyor)

145 yıl sonra fil gösterilerini 2018'de sonlandıracağını duyuran ve "emekli etmeyi" planladığı 13 fili Florida'daki Fil Koruma Sahası'na göndereceğini açıklayan ABD'nin en eski ve en büyük sirklerinden biri olan Ringling Bros., bu kararın alınmasına, uzun süredir aile içindeki uyuşmazlık ve tartışmaları gerekçe gösterdi.

Diğer hayvanlı sirkler gibi, direnç kırmak ve itaate zorlamak amacıyla bunca yıl eğitimler sırasında kancalı sopa, elektroşok ve iple bağlama gibi acımasız yöntemlerle hayvanlara sistematik işkence uygulayan, fotoğraf ve video görüntüleri dünya çapında infial yaratan Ringling Bros., yöneticilerinden Kenneth Feld aracılığıyla hayvan hakları aktivistlerinin bu kararda rolü olmadığı konusunda ısrar ediyor ve esaret endüstrisinin maske olarak kullandığı arsız ve ikiyüzlü söylemlerini şu cümleyle sürdürüyor: "Asya fillerinin korunmasına yönelik en büyük kaynaklardan birini sağlıyoruz."

Aslında işin ucunda kamuoyu beklentilerinin farklılaşması, kötü bir halkla ilişkiler imajı, dünya çapında yasal düzenlemelerin artışı ve nihayetinde maddi kayıp var. Zaman içinde izleyici taleplerinin değiştiğini ve sirk karşıtı mevzuatın tur programlarını olumsuz etkilediğini açıklamak durumunda kalan Feld., yasalara karşı savaşmanın ve dava peşinde koşmanın kendilerine pahalıya patladığını belirtti.

Yani asıl nedenin, dünya çapındaki yaygın protestolar, bu boykotlar sonucu kamuoyunun artan farkındalığı ve hayvanlı sirklere karşı sayıları her geçen gün artan yasal mevzuat olduğu ortaya çıktı. 

Her ne kadar gazeteler ve sivil toplum kuruluşları bunu büyük bir başarı ve "fedakarlık" olarak lanse etse de, gerçekler pek de öyle değil gibi. Çünkü etik gerekçelerle bu kararı almadığı çok net olan Ringling Bros., 1870 yılından bu yana gösterilerinde kullandığı filleri bir kenara ayırıp yoluna aslan, kaplan, köpek, deve ve keçi gibi hayvanlarla devam edecek. 

Yani zaman içinde ve zorla Ringling Bros.'un sembolü haline getirilen fillerin yerini başka hayvanlar alacak ve sirk sömürüsü tüm vahşetiyle devam edecek. Ta ki çocuklarını hayvanlı sirklere götürmek isteyecek tek bir aile bile kalmayana dek... Ta ki hayvanlı sirkler belediyeler, eyaletler ve ülkeler nezdinde, yabani/evcil hayvan ayırt etmeksizin tüm hayvanları kapsayacak şekilde bütünüyle yasaklanana dek... 

Bu süreçte unutmamamız gereken bir şey varsa o da, insanların hayvanların efendisi olmadığı gerçeğidir.

Tüm kafesler boşalana kadar!

Yunuslara Özgürlük Platformu, 7 Mart 2015

 

Kaynaklar

ABCNews

NetGeo

Hayvan Özgürlüğü Çevirileri

 

Ek bağlantılar

Hayvanlı sirklerin perde arkasındaki işkence - 60 sn (video)

Ringling Bros. Gerçeği - Ringling Beats Animals

Ringling Bros. sirkindeki zulme dair diğer videolar 

Öykü Yağcı - Norm Olarak Esaret 

Dicle Ürünay - Esaretten Gelen Kahkaha: Hayvan Sirkleri

Yasemin Yıldız Avdan (çeviri) - Sirkler: Üç Çemberli Zulüm

 
10
İlgili Video: 
See video

Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png