slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Elveda -Sam Simon- ve bütün o mücadele için teşekkürler...

Hayatını esaret altındaki hayvanları kurtarmaya ve özgürleştirmeye adayan The Simpsons'ın yaratıcılarından hayvan hakları aktivisti ve TV yapımcısı Sam Simon, uzun süredir mücadele ettiği kanser nedeniyle dün 59 yaşında hepimize veda etti. Simon, son günlerinde bile yardıma ihtiyacı olan hayvanlar için savaşmıştı.

Yunus parklarından okyanuslara... 

Geçtiğimiz yıl yunus sürek avı ve katliamıyla anılan Taiji Koyu'na giderek Sea Shepherd ekibine manevi destek veren Sam Simon, 2012'de okyanuslardaki doğrudan eylem mücadelesine önemli bir katkıda bulunmak amacıyla maddi destekte bulunmuş ve Sea Shepherd'ın 4. gemisine kavuşmasına yardımcı olmuştu. Balina avcılarına karşı kullanılan M/V Sam Simon, bundan bir yıl sonra Güney Okyanusu'nda Japon balina avcılığı gemisi Nisshin Maru ile pek çok kez çarpışarak geminin ve acımasız avın önünü kesmişti.

Simon, esaret altındaki orcalardan biri olan Morgan için de savaşmış ve Free Morgan Foundation'ın kampanyalarına destek olarak Morgan'ın okyanusa geri dönmesi için büyük bir kamuoyu yaratmıştı.

Kesimhanelerden kırlara...

Daha önce de kesilmek üzere olan domuzları mezbahadan kurtarmak isteyen bir üniversite öğrencisine yardım eden Simon, 2014'te "eşcinsel boğa" olarak manşetlere konu olan hayvan için de harekete geçmişti. İrlanda'daki bir çiftlikte ineklerden çok boğalara ilgi gösteren Benjy adlı bir boğanın, "görevini yerine getirmediği" gerekçesiyle mezbahaya gönderileceğini duyduktan sonra sessiz kalmamış, aktivistlerin başlattığı büyük bir kampanyayla, Benjy'nin 2 binden fazla "kurtarılmış" hayvana ev sahipliği yapan Hillside Hayvan Koruma Çiftliği'ne götürülmesine ve orada özgürce yaşamasına destek olmuştu. Kendisi de vegan olan Sam Simon, "Yaş, cinsiyet, ırk, cinsel tercih veya tür farketmeksizin tüm canlılar için empati ve şefkat duyuyorum. Et endüstrisindeki tüm hayvanlar korkunç bir kaderle karşı karşıya. Fakat bu boğanın eşcinsel olduğu gerekçesiyle doğrudan mezbahaya gönderilmesi çifte trajedi olur" demişti.

Barınaklardan kalıcı dostluklara... 

Yuvalanmadıkları için iğneyle veya gazla uyutulmak (öldürülmek) üzere sırasını bekleyen köpekleri barınaklardan kurtaran Sam Simon, 100 milyon dolar yatırarak kurduğu kendi adını taşıyan vakıf aracılığıyla onlara yeni dostlar ve aileler buluyor, onları "rehber" olarak engelli bireylerle ve savaş gazileriyle buluşturarak hem insanların hem de hayvanların yaşamlarını dönüştürmeye, hayatlarını kurtarmaya devam ediyordu.

8 yaşında vejetaryen olmaya karar veren ve ileride vegan olmayı planladığını bir bölümde duyuran, çok sevdiğimiz duyarlı ve mücadeleci doğa/hayvan koruma aktivisti Lisa karakteri ve The Simpson bölümlerindeki hayvan haklarına dair çok sayıdaki özgürlük mesajı aracılığıyla uzun süredir tanıdığımız Sam Simon artık yok.

Fakat onun gibi milyonlarca insanın olması, yaptıklarının ve söylediklerinin milyonlara ulaşarak değişim yaratması tek dileğimiz...

Yunuslara Özgürlük Platformu, 10 Mart 2015

So long and thanks for all the fight... 

Freedom for Dolphins Platform, March 10, 2015

 
10
 
10

Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png