slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

San Francisco, balina ve yunusların özgürlük haklarını tanıyor

Balina ve yunuslara tutsaklıktan kurtulma ve özgürlük hakkı tanıyacak dönüm noktası niteliğindeki yasal düzenlemenin, bu hafta San Francisco Danışmanlar Kurulu'ndan (San Francisco Board of Supervisors) geçtiğine dair bilgiler geliyor.

Haberlere göre, yeni düzenleme “balina ve yunusların tutsaklıktan kurtulmayı ve hiçbir kısıtlama olmadan kendi doğal çevrelerinde yaşamayı hak ettiklerini” belirtiyor. San Francisco Animal Control and Welfare yetkilisi Russell Tenofsky ile birlikte San Francisco Danışmanlar Kurulu'ndan Scott Wiener ve Dr. Lori Marino'nun savunuculuğunu yaptığı tasarı, Earth Island Enstitüsü’nün Uluslararası Deniz Memelileri Projesi (Earth Island Institute - International Marine Mammal Project) tarafından desteklendi.

Balina ve Yunus Hakları Deklarasyonu'nda bahsedilen görüşleri yansıtan ve Malibu Bildirisi olarak bilinen daha önceki bir girişim de, yerel düzeyde ilerici adımlara ve Deklarasyon ilkelerinin yerel ya da merkezi düzeyde nasıl uygulanabileceğine dair dair önemli örneklerden biri.

Sea World Deniz Parkı'nın hisselerinin ve popülerliğinin düşmesi, San Francisco’dan gelen bu müthiş haber, Malibu Bildirisi ve hatta Hint hükümetinin yunusların zeki ve duyarlı yapılarının gelecekte yunus parklarının yasaklanması için bir gerekçe olduğundan bahsetmesi... Tüm bunlar, balina ve yunusları hedef alan tutsaklık endüstrisi için ölüm çanlarının çaldığının bir göstergesi olabilir mi?

Bu arada Non-human Rights Project (İnsan Olmayan Bireylerin Hakları Projesi), Tommy olarak bilinen şempanze hakkındaki çığır açan davayla ilgili olarak temyiz mahkemesinin sonuçlanmasını bekleniyor. Grup, bilimsel kanıtlar kullanarak şempanzenin mahkeme tarafından yasal bir kişi olarak tanınması, yaşadığı küçük kafesten kurtulması ve bedensel özgürlük ve bütünlük hakkının şempanzeye verilmesi gerektiğini savunuyor.

Tommy ile ilgili kararın önümüzdeki dört ile altı hafta arasında çıkması bekleniyor. WDC ise, günün birinde tutsak balina ve yunuslarla ilgili benzer davaların Amerikan mahkemelerine nasıl aksedeceğini görmek için Non-human Rights Project ile işbirliği halinde çalışmalarını sürdürüyor.

22 Ekim 2014

Kaynak: WDCSan Francisco recognises whales' and dolphins' right to freedom

Çeviri: İsmet Zorlu

Düzenleme: Yunuslara Özgürlük Platformu

Fotoğraf: Andrey Antov  


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png