slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Sochi Olimpiyat Komitesi orca ve yunus gösterisi planlarını geri çekti

Narnia - Kaynak: Russian Orcas

5 Şubat 2014: Whale and Dolphin Conservation'dan (WDC) Erich Hoyt, Olimpiyat Komitesi tarafından alınan kararı şu şekilde duyurdu: "Sochi Olimpiyatları'nda orca gösterileri yer almayacak. Yunus da, daha önce planlandığı gibi Olimpiyat meşalesi taşımayacak. Bu kararlar, Sochi Olimpiyat Komitesi Başkanı tarafından da onaylanmış durumda."

Bu haber, aylardır Sochi Olimpiyat Komitesi'ne orca ve yunus gösterilerini geri çekmesi için baskı yapan hayvan özgürlükçülerinin rahat bir nefes almasını sağladıysa da, yakın zamanda doğadan yakalanan yedi orca'nın Rusya ve Çin'deki deniz parklarında esir tutulduğu gerçeğini değiştirmiyor (Sochi Dolphinarium, 2013'te Okhotsk Denizi'nden yedi orca yakalamış, bunlardan beşini Çin'e göndermişti. Aralarında Narnia olarak bilinen orca'nın da olduğu diğer iki orca ise, şu anda hala Moskova'daki küçük bir havuzda tutuluyor ve gösterilerde insanları eğlendirmek için eğitiliyor [!]).

Bununla birlikte Sochi, ulusal ve uluslararası tepkilere kulak asmayarak, Kış Olimpiyatları nedeniyle sokak hayvanlarını öldürmeye devam ediyor (konuyla ilgili kampanyaya imzanızla destek vermek için burayı tıklayın).

Tüm bu bilgiler ışığında umudumuzu yitirmek yerine, insan eliyle katledilen, doğal yaşam ortamından koparılarak esaret altına alınan tüm hayvanlar için mücadeleye devam etmek ve kurumlar üzerindeki baskıyı daha da büyüterek sürdürmemiz gerekiyor. Bunu ancak hep birlikte başabiliriz!

Kaynaklar

WDC

OneGreenPlanet.org

Russian Orcas (Orca fotoğrafı)


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png