slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Sea World'ün bir orkanın doğal yaşam alanı ile boy ölçüşemeyeceğinin 5 göstergesi

Geçtiğimiz günlerde SeaWorld tutsak ettikleri katil balinalar için daha geniş su tanklarını içeren yeni bir düzenleme yapacaklarını duyurdu. Daha geniş su tanklarının neden bir orkanın doğal yaşam alanı ile boy ölçüşemeyeceğinin sebeplerini sizinle paylaşacağım.

1. Derinlikleri

Katil balinalar (orkalar), doğal ortamlarında genellikle 6 ila 10 metre uzunluğa erişirler. Sea World'ün önerdiği yeni alan ise 15 metre derinliğinde -ki bu, sıradan bir orkanın kendi uzunluğunun nerdeyse iki katından daha az. Buna rağmen, SeaWorld yöneticilerinden Jim Atchison, ziyaretçilerin "sanki deniz kıyısındaymışcasına balinaların yanında yürüyebileceklerini (ve) tıpkı derin okyanuslardaki gibi balinaların birbirleriyle olan etkileşimlerini izleyebileceklerini" iddia ediyor. Ancak, sıradan bir katil balina, suyun yüzünde yaptığı o büyük sıçramanın ardından yaklaşık 25 metrelik bir derinliğe dalış yapar.

2. Aile Grupları

Özellikleri itibarıyla orkalar en önemli yırtıcılardandır. 5 ila 30 balinadan oluşan sürüler ile avlanmaları nedeniyle dikkate değer bir yırtıcılılk statüsü elde etmişlerdir. Orkalar ayrıca sürüyle avlanmaları nedeniyle kurtlara da benzerler. Tutuldukları tanklarda genellikle birkaç balinayla birlikte bırakıldıklarından, tutsak orkaların bu önemli sosyalleşme alanları da ellerinden alınmış oluyor. 

3. Sürü İletişimleri

Her katil balina sürüsünün kendine özgü bir çağrı tarzı vardır ve orkalar bu şekilde birbirleriyle iletişim kurarlar. Tutsak orkalar ise, bir sürüye sahip olamadıkları için etrafındaki kendileri gibi diğer tutsak balinalar ile iletişim kuramıyorlar.

4. Avlanma/Beslenme Düzeni

İsimlerinden de anlaşılacağı gibi katil balinalar gerçek yırtıcılardır ve genellikle küçük balinalar, foklar ve bazen de köpek balığı gibi deniz canlılarıyla beslenirler. Onlar, ölü hayvan yiyen değil, canlı avlarla beslenen avcılardır. Sea World parklarında ise orkalar, her gün aynı cins, dondurulmuş-çözülmüş balıklarla besleniyorlar ve genellikle bunun bir istisnası da olmuyor.

5. Grup Hareketleri

San Diego Sea World, yeni orka düzenlemesinin bir parçası olarak bir "su değirmeni" sistemi yaptıklarını ve balinaların sözde kuvvetli akıma karşı yüzerek egzersiz yaptıkları ile övünüyor. Oysa orkalar doğal ortamlarında hergün 150 kilometreden fazla yüzerler. IUCN Redlist (IUCN - Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi), katil balinaları deniz memeleri içinde en kozmopoliti ve gezegende belki de insandan sonra en çok alana yayılmış memeli türü olarak sınıflandırıyor.

Bitirirken, bu canlıların tutsaklık ortamında gerçekten mutlu ve sağlıklı olup olmadıklarını bir düşünelim...

Kaynak: The Dodo - 5 Ways SeaWorld Can't Compete With An Orca's Natural Home, Lindsey Robertson – 15.08.2014

Çeviri: Rıfat Tüllüce

Düzenleme: Yunuslara Özgürlük Platformu 


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png