slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

20 yıldır bir kamyonete zincirlenen dağ aslanının özgürlüğe ilk adımı

 
Hayatını bir kamyonetin arkasında zincirlenmiş olarak geçiren yaşlı bir dağ aslanı sonunda özgürlüğü tattı. "Musafa" adı verilen dağ aslanı, yasadışı çalışan bir Peru sirkinden bu senenin başlarında kurtarıldı. 
 
 
20 Kasım 2015 - 2011 yılında sirklerde hayvan kullanımının Peru'da yasaklanması sonucunda bir yıldır sıkı önemler alan Animal Defenders International (ADI), Özgürlük Ruhu Operasyonu'yla (Operation Spirit of Freedom), 8 saatlik bir bekleyişten sonra Musafa'yı özgürlüğüne kavuşturdu.  
  
 
ADI Başkanı Jan Creamer Musafa'nın esaretten özgürlüğe geçişini şöyle anlatıyor:
 
"Bir kamyonetin arkasında, sirk ekipmanlarıyla birlikte yaşamaya zorlanmasını görmek çok acı vericiydi; sanki hayatta değilmiş gibiydi. Çok zayıftı ve vücudu ağır teçhizata dolanmıştı. Zincirleri kestiğimiz anda ilk defa özgürce gerinebildi. Musafa vahşi hayattan koparılıp olabilecek en kötü hayatı yaşamış. Onun hikayesi son verdiğimiz acıyı sembolize ediyor."
 
 
Daha bebekken egzotik hayvan tüccaları tarafından satılıp hayatının 20 yılını gösteri yapmaya zorlanacağı yerlere yolculuk yaparak geçiren Musafa, gösteri yapmadığı zamanlarda kamyonetin arkasında zincirli ve kilitli tutuluyordu. Çadır demirlerinin arkasında uyumak zorunda kalıyor, bakımı ve sağlığı ihmal ediliyordu. Bakıcılarının anlattığına göre çok sinirliydi ve insanlardan korkuyordu.
 
 
 
Yardım yıllar sonra gelebildi: Musafa vücudunun ve psikolojisinin tedavi edileceği Peru'nun başkenti Lima'daki ADI Özgürlük Ruhu Kurtarma Merkezi'ne transfer edildi. Onunla ilgilenen grup iştahının arttığını ve kürkünün uzman veterinerin müdahalelerinden sonra iyileştiğini bildirdi.
 
Geçirdiği iyileşme sürecinden sonra sonunda gerçek bir eve hazır hale gelen Musafa, ADI tarafından Taricaya Ekolojik Rezervi'ne transfer edildi. Musafa'nın son günlerini doğal yaşam ortamına en yakın şekilde geçirebilmesi için rezerv içinde Musafa için Amazon yağmur ormanlarında bir alan yaratıldı. 
 
Bu fotoğraflar yeni evine ilk tedirgin adımlarını atarken, onu kimsenin incitmeyeceği yerdeki yaprakları ve çalıları keşfederken çekildi.
 
 
 
Musafa, ADI'nın hayvanlı sirklerden alıp iyileştirmeye çalıştığı aslanları, ayıları, maymunları, kuşları ve kaplanları kapsayan geniş çaplı kurtarma operasyonundaki yüzlerce hayvandan biri.
 
See video
 
Kaynak: The Dodo
 
Çeviri: Ece Aşcı
 

Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png