slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Dünyanın en yalnız orkası Tilikum esaret altında hayatını kaybetti

"Dünyanın en yalnız orkası" olarak bilinen ve 1983'te İzlanda sularından yakalanarak Amerika’daki gösteri merkezlerinde ömür boyu hapse mahkum edilen Tilikum özgürlüğüne kavuşamadan, esaret altında hayatını kaybetti...

Tutsaklığı sırasında yaşadığı stres nedeniyle bir ziyaretçinin ve iki eğitmenin ölümüne neden olan Tilikum, bunca yıldır diğer tutsak hayvanlar gibi yaşayan bir ölü olarak deniz parkındaki "insan eğlencelerinin" malzemesi oldu; hayatının son dönemlerinde ise diğer hayvanlardan izole edilmiş bir havuzun içinde tek başına ölümü bekledi.

Kamuoyunun ve sivil toplum kuruluşlarının geniş bir deniz alanında koruma altına alınması çağrılarına kulak asmayan ve esaret endüstrisinin gerçek yüzünü gözler önüne seren Blackfish​ belgeseliyle ekonomik çöküşe geçen dünyanın en tartışmalı deniz parklarından SeaWorld, bir süredir akciğerlerindeki enfeksiyon nedeniyle hasta olduğu bilinen Tilikum'un ölüm nedenine dair henüz bir açıklama yapmadı. Ama biz biliyoruz... Yunus parkları ve tematik akvaryumlardaki sistematik esaret ve işkencenin can aldığını biliyoruz!

Tilikum'un yaşamından bazı kesitler için: 


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png