slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Yılın Son Vahşeti: Yunusu av tüfeğiyle vurdular

26 Aralık'ta Gökçeada’da karaya vuran tırtak türü yunusun av tüfeği ile yakın mesafeden vurularak öldürüldüğü anlaşıldı. Dişi yunusun cansız bedeninde yedi adet saçma deliği tespit edildi, 2 adet saçma çıkartıldı.

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), yasal olarak konuyu takip etmek üzere yetkili kurumlara ihbarda bulundu. Son bir haftada bölgede avcılık yapan balıkçı teknelerinin uydu takip sistemi ve liman ziyaretleriyle belirlenerek soruşturmaya dahil edilmeleri gerektiğinin altını çizen TÜDAV Başkan Yardımcısı Arda M. Tonay, “Nesli tükenmekte olan bu hayvanların korunması için ilgili bakanlıkların acil bir toplantı yapması ve konuyla ilgili etkin koruma önlemleri oluşturması gerekiyor. Vatandaşlarımız da karaya vuran tüm yunusları TÜDAV’a bildirerek katkı sağlayabilirler” dedi.

Türkiye denizlerinde yaşayan deniz memelilerinin, 1380 sayılı su ürünleri kanunu ve uluslararası antlaşmalar ile koruma altında olduğunu vurgulayan Tonay, ilgili kamu kurumlarına şöyle çağrıda bulundu:

“Yakın tarihli bir örnek olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde okla vurularak öldürülen afalina türü yunusun faili, konulan ödül sayesinde kısa sürede yakalandı. 30 Nisan 2013 tarihinde Antalya’da ateşli silahla öldürülen, fakat failleri halen yakalanmayan Akdeniz foku vakası gibi kasti öldürme vakalarında, ilgili bakanlıkların ve valiliklerin, konu hakkında sağlıklı bilgi verecek kişiler için ortaya bir ödül koymasını ve bu sayede faillerin bulunmasını öneriyoruz. Ayrıca Türkiye'nin farklı bölgelerinden aldığımız ihbarlara göre, yunuslara düşmanca hisler besleyen bazı balıkçılar, gerek kıyıdan, gerekse tekneden hedef gözeterek yunusları vurmaya çalışmaktadır. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan talebimiz, tüm balıkçı teknelerinde her türlü yivli/yivsiz, ruhsatlı/ruhsatsız silah/tüfek bulundurulmasını yasaklaması ve amatör/ticari amaçlı su ürünleri avcılığı tebliğlerine ivedi olarak bu maddeyi eklemesidir.”

TÜDAV geçtiğimiz yıl web sitesinde yayınladığı “Yunus Yoksa Balık da Yok” başlıklı kamuoyu duyurusunda “Balık stoklarını azaltan yunuslar değil, bizleriz” diyerek aşırı avcılık faaliyetlerine atıfta bulunmuş, zaman zaman yunusların agresif davranışlarından şikayet eden balıkçıların yunus popülasyonlarının arttığına dair asılsız iddialarını ve yanlış bilgilerini düzeltmişti. TÜDAV, aynı yazıda bu olgunun besin azalışına bağlı olarak tüm dünyada görülen, yunusların hayatta kalma davranışları olduğunun altını çizmişti. 

#YılınSonVahşeti 

Daha fazla bilgi TÜDAV web sitesinde. 28.12.2014

Milliyet: Karaya vuran yunusu hedef tahtası yaptılar

 
10

Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png