slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Yunus Fosilinden "Yeni" Bir Tür: Balon Kafalı Yunus

Yeni bulunan fosil kemiğin, sıradışı bir kafa yapısına sahip eski bir yunus türüne ait olduğu belirlendi.Fosil canlıya ait bir kemiği Albert Hoekman adlı balıkçının ağlarıyla Kuzey Denizi’nden çıkarmış olmasına ithafen, ‘Platalearostrum hoekmani’ bilimsel adı verilen 6 metrelik yunus, 2 ila 3 milyon yıl önce yaşamış.


Tarihi canlıya ait olan baş kemiği ve gerçekçi bir modeli Hollanda’daki Rotterdam Doğa Tarihi Müzesi’nde sergileniyor. Müze araştırmacılarından Klaas Post ve Erwin Kompanje yayınladıkları makalede, Kuzey Denizi’nin bu tip fosiller açısından oldukça zengin olduğunu ve dip balıkçılığı aktivitelerinin yaygınlaşmasının da bunu gözönüne çıkardığını belirtiyorlar.


Bulunan kemik, literatürde Delphinid olarak sınıflandırılan ve okyanusa açılan yunusları içine alan aile karakterlerine kesin bir şekilde uyan özelliklere sahip. Bu grup içine bugün yaşayan katil balinalar da girmekte. Kafa kemiğinin tepesi normalin dışında bir genişlemeye sahip ve ağız bölgesinde premaksilla adı verilen altı adet diş bulunuyor. Benzer fosiller ve modern akrabaları üzerinde yapılan analizler sonucunda uzmanlar, kemiğin yeni bir türe ait olduğunu ve fosil canlının, bugün yaşayan pilot balinalara yakın akraba olduğunu açıklıyorlar.


Bilimsel makalenin tamamı için tıklayınız. 


 


Türkçe Kaynak: ntvmsnbc


05 Kasım 2010


Orijinal Kaynak: BBC News - http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-11673924


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png