slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Yunus Parklarına Gitmemek İçin 15 Neden: Onedio.com'dan Kevser Yıldırım'ın kalemiyle

Onedio.com'da "yunus parklarına gitmemeniz için vicdanınız haricinde 15 neden sunan” Kevser Yıldırım'a teşekkürlerimizle...

1. Öncelikle hiçbir canlı doğal ortamından alınarak bir havuzun için eğlence aracı olarak kullanılamaz. Bu bir hayvan hakları ihlalidir.

2. Türkiye'de ve Yurtdışında yunus eğitmenliği tam olarak karşılayan bir kurs ya da program yok. Yani yunuslar güvenilir ellerde eğitim görüyor diyemeyiz...

3. Yunuslar da tıpkı insanlar gibi duygusal ve hassas canlılardır. Ölü balık yemeye ve dans etmeye zorlandıklarında psikolojik travma geçirebilirler.

4. Çocukların da terapi amaçlı götürüldüğü yunus parklarındaki psikolojisi bozuk yunuslardan onlara yardımcı olması beklemek gereksiz bir çabadır.

5. Emin olun ki yunuslar sizin çocuklarınız yerine kendi çocuklarıyla vakit geçirmek isterler. Ancak şov için yaptırılan bazı hareketler yunusların ölü doğum yapmasına neden olmakta.

6. Bilindiğinin tam aksine yunuslar onlara dokunulmasından hoşlanmazlar. Ayrıca yunusların sırt yüzgeçleri kıkırdak yapıdadır yani bir yunusun sırt yüzgecine tutunarak yüzmek onun eğrilmesine neden olur.

7. Yunuslar Yüz yapıları nedeniyle gülümsüyormuş gibi görünürler. Bu da " acı çekiyor olsalar gülmezler" gibi yorumlar yapmanıza neden olabilir.

8. Çiftleşme dönemlerinde dişilerden uzak kaldıkları için gergin ve sinirli olan erkek yunuslar birbirlerine zarar verebilir hatta birbirlerini öldürebilirler.

9. Deniz Dünyasının inatçı avcıları olan yunuslar, yunus parklarında ölü balık yiyerek besleniyorlar. Bu, daha az hareket ve daha az zihin hareketi demek. Daha az hareket eden yunuslar zamanla sinirli ve sıkıntılı ruh haline bürünebilirler. bu durum sonucunda intihar etme olasılıkları çok yüksek.

10. saatte ortalama 40 km hızla yüzebilen, ortalama 300 metre derinlere dalabilen, günde ortalama 130 km katedebilen yunuslar bir havuzun içinde yüzmekten ne kadar mutlu olabilirler?

11.Şov için avlanan yunusların büyük bir çoğunluğu av esnasında ölmekte ya da avlanan yunusların yavruları açlıktan karaya vurmakta. Bu durum hem yunusların nesli hem de ekolojik denge açısından büyük tehlike arz etmektedir.

12. Yunus Parklarına gitmeniz sadece yunusların değil morsların ve fokların esaretini de desteklediğiniz anlamına gelmektedir.

13. Groupon, geçtiğimiz günlerde yunus parkları için yapmış olduğu kampanyalarla ilgili özür mesajı yayınladı.

14. Buket Uzuner öncülüğünde başlatılan imza kampanyası 40. bin imza ile başarıya ulaştı. Yunuslar İçin yapılan kampanyalar devam etmekte.

15. Yunuslara Özgürlük Platformu'nun eski bir yunus eğitmeni olan Melisa Sevim ile yapmış olduğu röportajı okumanızı tavsiye ederim. 

Kaynak: http://onedio.com/haber/yunus-parklarina-gitmemeniz-icin-15-neden-326825


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png