slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Yunus parklarına ve esaret endüstrisine büyük bir darbe daha!

Japonya'daki tematik akvaryumlar Taiji Koyu'ndan yakalanan yunusları satın almayacağını açıkladı!

Dünya çapındaki deniz memelisi ticaretinin önemli bir ayağı olan Taiji Koyu'ndaki sürek avına önemli bir darbe daha geldi. Japonya Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği (JAZA), bugün yaptığı açıklamada, üye kuruluşların Taiji'de yakalanan yunusları satın almasını ve ithalatını yapmasını yasakladı.

Dünya Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumları Birliği (WAZA), geçtiğimiz ay JAZA'nın üyeliğini askıya almış, Japon balıkçıların sürdürdüğü acımasız sürek avını eleştirmiş ve kurumu, 50 üye ülkeden oluşan WAZA'dan ihraç edebileceklerini açıklamıştı. JAZA üyeleri, yapılan oylamada 43'e karşı 99 oyla WAZA'nın yanında yer almak istediklerini beyan etmiş oldu.

20 Mayıs 2015

Uluslararası baskı sonuç verdi

Uzun süredir Taiji'deki sürek avının sonlanması için mücadele eden ve WAZA'ya dava açan oluşumlardan biri olan Australia for Dolphins'ten (AFD) Sarah Lucas, "Bu karar, Japonya'daki yunus avcılığı ve ticareti için sonun başlangıcı” yorumunu yaptı ve kararın uygulanması için bağımsız denetçilerin görevlendirilmesini talep edeceklerini belirtti.

AFD'ye göre yunus eti ticareti, bu avın sürmesi için yeterli maddi teşviği sağlamıyor. Bu nedenle eti dışında canlı yakalanan sağlıklı yunuslar, dünya çapındaki tematik akvaryumlara ve yunus gösteri merkezlerine binlerce dolara satılıyor. Alınan bu karar, avın sürmesini sağlayan ve hayvan ticaretinden kaynaklanan bu maddi teşviği ortadan kaldırmış oluyor.

Flipper'ın eski eğitmeni ve hayvan hakları aktivisti Ric O'Barry ise, “Bu katliamları esaret endüstrisi tetikliyor. Bu nedenle alınan bu kararı memnuniyetle karşılıyoruz. AFD'nin bundan birkaç ay önce WAZA'ya açtığı davanın bu kararın alınmasındaki rolü büyük. Bu davadan önce her iki kurum da herhangi bir aksiyon alacak gibi görünmüyordu. Bu nedenle baskıyı sürdürmeliyiz” dedi.

Fakat JAZA Başkanı Kazutoshi Arai'nin açıklamaları, bu kararın maalesef “etik” nedenlerle alınmadığını ortaya koydu: “Kurumumuz, Japon hükümeti tarafından desteklenen sürek avını reddetmiyor. Bunun gaddar bir yöntem olduğunu düşünmüyoruz. Sadece WAZA'yla bağlantılı olarak böyle bir karar aldık. Sürek avından yunus satın almak yerine, esaret altında yetiştirilen ve üretilen yunusların satın alınmasına yönelik politikalar geliştireceğiz.”

Japonya'da yunus yetiştiren ve JAZA üyesi olan toplam 34 tesis var. Bunların yarısından çoğu, tedarikçi olarak Taiji'ye bel bağlamış durumda. Bu nedenle Arai, ülkedeki yetiştirme programlarının oturtması için önlerinde beş yıldan fazla bir süre olduğunu belirtiyor.

Taiji Belediye Başkanı Kazutaka Sangen ise, karardan hoşnut olmadığını açıklayarak uluslararası birliğin ihraç etme uyarısında bulunmasını “elim bir vaka” olarak değerlendirdi ve diğer ilgili kuruluşların desteğiyle sürek avını devam ettireceklerini söyledi.

Küresel boykotlar

Ocak ayında Japonya'daki ABD Büyükelçisi Caroline Kennedy, ABD hükümetinin bu katliamlarıdesteklemediğini açıklamış, sürek avını insanlık dışı bulduğunu dünya kamuoyuna duyurmuştu. Richard O'Barry ise, 2010 yılında yer aldığı The Cove - Koy belgeseliyle Japonya'nın Taiji Koyu'ndaki kanlı ticaretin perde arkasını 7'den 70'e herkesin görmesini sağlamış ve Dolphin Project aracılığıyla WAZA'ya etik kuralları uygulama çağrısında bulunmuştu. Dünya çapında Taiji'deki katliamın sonlandırılması için sayısız imza kampanyası açılmış, Sea Shepherd Cove Guardians aktivistlerinden Hollywood sanatçılarına kadar çok geniş bir kitle son beş yıldır Japon hükümetine seslenerek küresel boykota ve Japonya'daki hayvan hakları aktivistlerine destek olmuştu.

Taiji Koyu'nda neler oluyor?

Japon balıkçılar, geleneksel olduğunu iddia ettikleri bu kanlı sürek avında, uzun metal sopalarla deniz yüzeyine vurarak yunusların sonar (yön bulma) sistemini bozuyor ve sürüleri küçük bir koyda sıkıştırıyorlar. Katliam ve yunus parkları için hayvan ticareti de tam da bu koyda başlıyor. Eti için avlanan yunuslar, etlerine saplanan kancalar ve nefes aldıkları deliklere sokulan metal soparlarla dakikalarca ölüme terkediliyor ve kendi kanları içinde boğulmaları sağlanıyor. Anneleriyle yüzen yavru yunuslar, suda çaresizce çırpınırken, sağlıklı olan bireyler Türkiye dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki yunus parklarına satılıyor. Deniz parklarındaki ve tematik akvaryumlardaki tutsak yunuslar ve diğer deniz memelileri ise, büyük bir stres ve esaret altında tüm ömürlerini geçirmek zorunda kalıyor ve insanların eğlencesi için sömürülüyorlar. Neredeyse tamamı stresten ülser olduğu için ölü balıklar arasındaki ilaç takviyeleriyle canlı tutuluyor. Birçoğu da kısa süre sonra olumsuz şartlara, bireyler arasındaki kavgalara ve esarete dayanamadıkları için özgürlüğe yeniden kavuşamadan hayatını yitiriyor.

#tweet4taiji #tweet4dolphins #yunuslaraozgurluk #hayvanesaretineson

Göz yummayın, harekete geçin. Esaretten değil, özgürlükten yana olun!

 

Çeviri ve Yazı

Yunuslara Özgürlük Platformu

Kaynaklar

http://www.seashepherd.org/news-and-media/2015/05/20/jaza-votes-to-stop-buying-dolphins-captured-in-taiji-1691

http://mainichi.jp/english/english/newsselect/news/20150520p2g00m0dm039000c.html

http://www.onegreenplanet.org/news/japanese-aquariums-agree-to-stop-acquiring-dolphins-from-taiji-drives/

http://www.ctvnews.ca/sci-tech/japanese-aquariums-say-they-ll-stop-acquiring-taiji-hunt-dolphins-1.2381784

İlgili Yazılar ve Haberler
 
 
 
10

Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png