slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Yunuslar kaç yıl yaşar?

Doğal ortamında yunusların yaşam süreleri 25-35 yıl civarındadır. Kesin bir rakam olmamakla birlikte, toplanan veriler, yunus parklarında olduğu gibi, esaret altında yaşayan yunusların, bu ortalamanın çok altında yaşayabildiğini tespit etmiştir. Yunusların, belirlenen ortalama yaşam süreleri 5 yıla düşmüştür.

"Dolphin Project Europe"un 1996 tarihli araştırması, av ve yakalanma sonrasında hayatta kalabilen yunusların %53'ünün, 90 gün içinde öldüğünü ortaya koymuştur. Aynı zamanda rapor; her 7 yılda bir, esaret altındaki yunusların yarısının, yakalanma sonrası stres, zatürre, bağırsak enfeksiyonu, ülser, klor zehirlenmesi gibi nedenlerle yaşamını yitirdiğini belirtmiştir.

"Oceanic Preservation Society" verilerine göre; San Antonio'daki SeaWorld deniz parkında, esaret altında doğan bir yunusun ortalama yaşam süresi 4 yıldır. San Diego'daki SeaWorld'deyse, 25 yıl içinde 24 yunus zatürreden yaşamını yitirmiştir.

2010 yılında, Alanya'daki bir yunus gösteri merkezinde ardarda gerçekleşen 4 yunus ölümünün, esaret altındaki yunusların yaşam süresi ortalamalarını düşereceği kesindir! 

Medyaya yansımayan ve bu tesislerce örtbas edilen ölüm oranları nedeniyle, doğru rakamlar hiçbir zaman elde edilemeyecektir.  


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png