slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Deniz parkında 2 haftada 2 ölüm

Orlando Sentinel gazetesinin verdiği bilgiye göre, afalina türü bir yunus Mart başında Orlando'daki SeaWorld Deniz Parkı'nda yaşamını yitirdi. Park işletmecileri yunusun ölüm nedenine dair bir bilgileri olmadığını, nekropsi sürecinin ise en geç sekiz hafta içinde tamamlanacağını belirttiler. Ölüm haberi, ziyaretçilerin yunusları elle beslediği alan olan "Dolphin Cove"un geçici olarak kapatıldığı güne denk geldi. Park işletmecileri, havuz yüzeyini kaplayan brandadaki bir sorunu gidermek amacıyla bu bölümü kısa süreliğine ziyaretçilere kapattıklarını söyledi. Yunusların da bu süre içinde Discovery Cove ve Yunus Yuvası bölümlerine transfer edileceklerini aktardılar.  

Sentinel'in verdiği bilgiye göre 22 yaşındaki erkek yunusta herhangi bir hastalık belirtisi yoktu. SeaWorld kendi web sitesinde afalina türü yunusların büyük bölümünün en fazla 20 yıl yaşadığını yazıyor. Fakat ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOOA) doğadaki afalina türü yunusların ortalama yaşam sürelerinin 40 ila 50 yıl arasında olduğunu belirtiyor

SeaWorld sözcülerinden Fred Jacobs, Dolphin Cove'daki son gelişmelerin hayvan açısından herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmediğini söylüyor. 

Yunus ölümünden yalnızca iki hafta önce aynı deniz parkında Nanuq adlı bir beyaz balina (beluga) daha hayatını kaybetmişti. 

SeaWorld, aynı zamanda San Antonio'daki şubesinde ziyaretçilerin tutsak yunuslarla yüzmelerini ve onlara dokunmalarını sağlayacak yeni bir şov planladıklarını duyurdu. Gelen bilgilere göre, bu yeni gösteriler "Orlando'daki Discovery Cove bölümüne benzeyecek". 

SeaWorld'ün Facebook sayfasına göre Mart ayı "Yunus Farkındalığı" ayı.

Buna rağmen SeaWorld, yunus ölümüyle ilgili kendilerinden yorum alma taleplerimizi reddediyor. 

 

Kaynak: The Dodo

Çeviri: Öykü Yağcı - Yunuslara Özgürlük Platformu


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png