slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

Nadir bulunan bir albino yunus daha Taiji balıkçıları tarafından esarete mahkum edildi!

Her yıl Japonya'nın Taiji koyunda yapılan yunus avı sırasında, geçtiğimiz hafta sonu 15. Grampus (Grampus griseus) sürüsü de balıkçılar tarafından katledildi. Nadir bulunan bir albino Grampus ise, deniz parkında esir edilmek için balıkçılar tarafından alıkonuldu.

Sürü ağlarla 2009 yılındaki The Cove adlı belgeselde adı geçen kötü şöhretli koya doğru çekilirken, aktivistler de sahilden olayları gözlemledi. Balıkçılar, üstü kapalı brandaların altında 11 tane yunus öldürdü ve üç tane yavruyu denize geri bırakmak için hayvanları halatlarla suyun dışına çıkardılar. Yavrular sürünün bireylerini av sırasında kaybettikten sonra genellikle bu yöntemle serbest bırakılıyorlar. Bu durumda yaşama şansları da çok düşük oluyor.

Sea Shepherd aktivistleri, albinonun kafese götürüldüğü anı fotoğrafladı.

(Aynı gün çekilen diğer fotoğraflar için: Sea Shepherd Koy Koruyucuları – Sea Shepherd Cove Guardians)

Taiji Koyu'nda gözlem yapan The Dolphin Project (Yunus Projesi) aktivistleri de albino yunusun şu an deniz kafesinin içinde yüzerken görülebileceğini bildirdi.

(Ric O’Barry’s Dolphin Project)

Taiji’de bu zamana kadar yakalanan ilk albino yunus bu değil. Geçtiğimiz yıl, koyda genç bir albino yunus daha yakalanmış ve şu anda bulunduğu yer olan Taiji Balina Müzesi'ne gönderilmişti. Yunusun şimdiye kadar bir deniz parkı tarafından satın alınacağı düşünülüyordu, fakat bugüne kadar hiç bir deniz parkı yunusu almak için ortaya çıkmadı.

Japon hükümeti, bu yıl gerçekleşen sürek avı için yedi farklı türden toplam 1,938 yunus ve balina kotası koydu. “The Cove” belgeselinde de yer alan aktivist Ric O’Barry, The Dolphin Project adlı web sitesinde hayvanat bahçelerine ve deniz parklarına Taiji avlarını desteklememeleri konusunda çağrıda bulunuyor:

Dünya çapında çok nadir bulunan bir albino yunus, Japonya'nın Taiji Koyu'nda gaddarca yöntemlerle alıkonulmuştur. Hayvanat bahçelerine ve akvaryum endüstrisine sesleniyor ve Taiji’yle işbirliği yapmamalarını talep ediyoruz. Bu albinoyu Taiji’den satın almayın. Satın aldığınız takdirde, Taijili yunus avcılarının olumsuz davranışlarını ödüllendirmiş olursunuz.”

Kaynak: The Dodo - Another Rare Albino Dolphin Captured By Taiji Fishermen, Destined For Life In Captivity

Çeviri: Burak Acunaş

Düzenleme: Yunuslara Özgürlük Platformu 

* Yunus parkı endüstrisine ve Taiji'ye karşı siz ne yapabilirsiniz? Yanıtı "Kan gölü Taiji'den yunus parklarına" adlı dosyamızda. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png