slideshow 1 slideshow 2 slideshow 3

Türkiye'deki tüm yunus parklarının kapatılması için bir imza da siz verin.

"Yunus Terapisi: Daha Çok Yanlış Bilgi ve Daha Çok Yanlış ÇıkarımDevamı

Türkiye'den ve dünyadan esaret görüntüleri, eylemler: Video Arşivi

İşviçre’deki tekno partisinden sonra bir yunus öldü - 10 Kasım 2011

8 yaşında hayatını kaybeden yunus Shadow (Kaynak: Europics)

İşviçre’deki bir eğlence parkında, uzmanların uyarısından yalnızca birkaç hafta sonra, bir yunus hayatını kaybetti. Uzmanlar, daha önce yüksek sesin, deniz memelileri üzerinde olağanüstü stres yarattığınına dair Lipperswil’in doğusundaki bir kasabada faaliyet gösteren dolphinariumu uyarmıştı.

8 yaşındaki Shadow, Connyland’deki dolphinariuma yalnızca 50 metre uzaklıkta düzenlenen büyük tekno partisinden 20 gün sonra hayatını kaybetti.

Uzmanlar, 16 saat süren parti sonunda yunusun bağışıklık sisteminin yüksek müzikten ciddi biçimde hasar görmüş olabileceğini söylüyor.

Connyland’deki veterinerler ise, geçtiğimiz hafta Salı günü hayatını kaybeden Shadow’un ölümünü şaşkınlıkla karşıladılar. Park direktörü Erich Brandenberger, aynı günün sabahında, yunusun rutin eğitim programını büyük bir coşkuyla tamamladığını belirtti.

Ancak çok geçmeden yunusun tedirginlik yaşadığı farkedildi ve eğitmeninin tüm sakinleştirme çabalarına rağmen Shadow, nefes almayı kesti ve nabzı durdu.

Üç sene içinde aynı parkta ölen yedinci yunus Shadow (Kaynak: Europics)

Park, ölüm nedeninin otopsi yoluyla araştırılması için yetkili kurumlardan yardım istedi. Kanton Veterineri Paul Witzig, 20 Minuten adlı gazeteye, sonuçların ancak“üç ila dört hafta sonunda çıkacağını” belirtti.

Yakın zamanda iki farklı hayvan koruma grubu, dolphinariumun çok yakınında yapılacak yüksek sesli bir etkinliğin olumsuz etkileri konusunda yetkilileri uyarmıştı.

ProWal and Delfinschutz Forum grupları, parti öncesinde yaptıkları ortak bir açıklamayla “Yunusların aşırı stres yaşayacaklarını düşünüyoruz” demişlerdi.

Ancak Thurgau Kantonu Veterinerlik Bürosu partiyi iptal etmek için herhangi bir gerekçe görmedi. Aksine tesisin, dışarıdan gelecek herhangi bir yüksek sesin içeride rahatsızlık  yaratmayacak şekilde yapıldığını savundu. Büro yetkilileri, parti öncesinde yaptıkları açıklamada, birkaç saatlik yüksek sesin yunusların sağlığına zarar verdiğine dair herhangi bir kanıt olmadığını iddia etmişlerdi.

OceanCare ve İşviçre Hayvan Koruma Örgütü, “Bu yunus, üç sene içinde Connyland’de ölen yedinci yunus” açıklamasında bulundu. Koruma grupları, Connyland’deki yunusların yaşam şartlarının “kabul edilemez” olduğunu savunuyor.

OceanCare başkanı Sigrid Lüber, “Yetkililerin onayı sonucunda hayvanların çıkar ve kar sağlama uğruna feda edilmeleri kabul edilemez” dedi.

OceanCare, Hayvanları Koruma Yasası’nın ağır ihlali suçlamalarıyla 2010 yılında Connyland’e dava açmıştı. Dava hala beklemede.

Meritxell Mir (news@thelocal.ch)

Kaynak: http://www.thelocal.ch

İlgili Video: 
See video

Sitemizdeki yazı, görsel ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Siz de katılın! drupal-love-right.png
Siz de katılın! drupal-love-LEFT.png