Vancouver Akvaryumu’ndaki tutsak anne ve yavru beluga toksin nedeniyle hayatını kaybetti

2016’nın Kasım ayında Vancouver Akvaryumu’nda birkaç gün arayla hayatını kaybeden ve ölüm nedeni anlaşılamayan anne ve yavru beluganın, beş ay süren soruşturma sonunda toksin nedeniyle öldüğü anlaşıldı. Toksinin su, yemek veya insan müdahalesi sonucu Aurora ve Qila adlı belugaları etkilediği düşünülüyor.

23 Nisan 2017 – “Toksinler kan dolaşımında çok kısa süreyle izlenebildiği için” toksinin tam olarak nereden ve nasıl geldiğini belirlemeyen araştırmacılar, belugaların ölümüne neden olan toksinin hangi yapıda olduğuna dair kesin bilgi de edinemedi. Soruşturma; patologlar, toksikologlar, genom uzmanları, tıp doktorları ve alan araştırması yapan bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından yürütüldü.

Halihazırda üç deniz memelisini (yalancı katil balina, Pasifik beyaz yanlı yunus ve mutur) tutsak eden Vancouver Akvaryumu, geçtiğimiz yıllarda pek çok hayvanın ölümüne ve hak ihlaline sahne olmuştu.

Kanada’daki bir diğer tematik deniz parkı Marineland ise, tesisten ayrılan eski eğitmen Demers’ın itirafları ve gizli çekimleri sayesinde kamuoyundan büyük tepki çekmişti. Kör olan bir deniz aslanının öyküsünü anlatan Demers, yunus parklarında ve tematik parklardaki mors, yunus, balina ve fokların ziyaretçiler yokken nerede ve nasıl bir ortamda tutulduğunu gözler önüne sermişti. Esaretin perde arkasını görmek için YouTube hesabımızdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Kaynaklar: Huffington Post & News1130

İlgili Haberler

Beyaz balina zatürreden öldü: Vancouver Akvaryumu

Kanada yunus ve balina esaretini yeni bir tasarıyla yasaklayabilir

Dr. Jane Goodall bu kez de balina ve yunusların yanında!