Beyaz balina zatürreden öldü: Vancouver Akvaryumu – 16 Eylül 2011

Fotoğraf: Jonathan Hayward/The Canadian Press

Haber: Darcy Wintonyk ve Bethany Lindsay, ctvbc.ca

İlk nekropsi sonuçları, Cuma günü hayatını kaybeden 3 yaşındaki “beluga”nın (beyaz balina) zatürreden öldüğünü ortaya çıkardı.

10 Haziran 2008’de doğan Tiqa adlı beluga, Cuma günü saat 05.45 civarında Vancouver Akvaryumu’nda ölü bulundu.

Günün ilerleyen saatlerinde yapılan ilk nekropsi, ölüm nedeninin zatürre olduğunu gösterdi. Ancak veterinerler, hastalığa neden olan sorunu hala tanımlayabilmiş değil.

Dr. Martin Haulena, ölüm nedenini doğrulamak için doku hastalığı, mikrobiyoloji ve toksikoloji testlerinin sonuçlarını bekliyor.

Polis de aynı zamanda sabah 04.30 saatlerinde beluga havuzunda gerçekleşen meskene tecavüz olayını araştırmak için inceleme yapıyor. Ancak halen beluganın ölümüyle bağlantı bir kanıt bulabilmiş değiller.

Hasta balinayı inceleyen bir görevli, balina havuzunun kenarında bir adam gördüğünü ve hemen ardından 911’i aradığını söylüyor. Birkaç saniye içinde de adamı korkutup kaçırdıklarını belirtiyor.

Polis bu aralar, 1.77 boylarında, uzun kollu, beyaz t-shirt ve açık renk kot giyen koyu tenli bir adamın peşinde.

Akvaryumun işletmecisi John Nightingale, zaman zaman polisin devreye girdiği bu tür olaylarlarla karşılaştıklarını, ancak “uzun süredir böyle bir olay yaşamadıklarını” belirtti.

Akvaryumun kıdemli başkan yardımcısı Clint Wright ise, Tiqa’nın yaklaşık 10 gündür hastalık belirtileri gösterdiğini, ancak kan örneklerinin normal gösterdiğini söyledi. Perşembe günü beluga bir anda kötüleşti ve kan örneklerinde “dramatik bir farklılık” olduğu ortaya çıktı.

Wright, balinanın sağlığında ciddi gerileme olduğu tespit edildiğinde, sabah 04.30 civarında akvaryuma çağrıldığını ve bundan yaklaşık bir saat sonra da Tiqa’nın öldüğünü söyledi: “İşte bu aşamada ne olduğunu bilmiyoruz. Enfeksiyon kapmış olabileceğini düşünüyoruz.”

Tiqa’nın ölümü, her gün onunla çalışan görevliler için büyük bir kayba neden oldu.

Nightingale, “Böyle bir ölümün, çalışanlarımız ve gönüllülerimiz üzerinde nasıl bir etki bıraktığını tahmin edebilirsiniz” dedi: “Bazıları, kendi aileleriyle geçirdikleri zamandan çok bu hayvanlarla bir arada oluyorlar.”

Akvaryumda 10 senede üç yavru ölümü

Tiqa, kendisi gibi annesi de akvaryumda doğmuş olan Kanada’daki ilk belugaydı.

Bu, 10 yıl içinde gerçekleşen tesisteki üçüncü yavru beluga ölümü oldu.

Doğumundan kısa süre sonra hayatını kaybeden Tuvaq

Nightingale de bu sicilden memnum değil: “Ben de hepiniz kadar üzgünüm. Neler olup bittiğini iyice anlamamız gerekiyor.”

Nightingale, akvaryum yetkililerinin balina ölümleriyle ilgili herşeyi “didik didik” inceleyeceğini söyledi. Ancak “bu üç yavrunun ölümleri arasında herhangi bir bağlantı olduğuna dair kesin bir kanıtın olmadığını” da vurguladı.

Bir yaşını yeni doldurduğunda hayatını kaybeden Nala

Büyük bir curcunayla dünyaya gelen Nala adındaki yavru beluga, Haziran 2010’da gırtlağına kaçan bir atık nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Görevliler, Nala’nın ses borusunda, içinde metal para ve iki küçük taşın bulunduğu bir paket bulmuşlardı.

Etrafta yabancı maddelerin atılmamasını öğütleyen tabelalar olmasına rağmen yetkililer, metal paranın bir ziyaretçi tarafından havuza atıldığını düşünüyorlar.

Beluganın ölümü, balinaların esaret altında tutulmamaları gerektiği konusunda hayvan hakları gruplarını yeniden harekete geçirdi.

Kaynak: http://www.ctvbc.ctv.ca/servlet/an/local/CTVNews/20110916/bc_whale_dies_110916/20110916/