Brüksel yasakladı, Belçika yasaklama yolunda

Türkiye’ye bir örnek karar da B​elçika’dan geldi. Brüksel şehir sınırları dahilinde deniz memelilerinin esaretini etik sebeplerle yasaklarken, Belçika da ülkedeki tek yunus parkını da kapatmak için girişimde bulunarak esarete son verme yolunda.

4​ Nisan’da açıklanan yasağa göre Brüksel ​sınırları içinde yeni ​yunus parkı açılmasına izin verilmeyecek. ​

Şehirde yunus parkı olmamasına rağmen gelecekte de olmayacağının garantisini veren bu karar, aynı zamanda Belçika’nın tek deniz parkı olan Bruges şehrindeki Boudewijn’e de meydan okuyarak ülke genelinde​​ hayvan esaretinin son bulması için önemli bir adım ​oldu​.​ Çünkü ​kısa süre sonra Flaman Hayvan Refahı Bakanı Ben Weyts de, Bruges’u da kapsayacak şekilde Flaman Bölgesi’nde yunus parklarının yasaklanması için kanun teklifi sundu. 

“Diğer ülkeleri de ikna etmeyi umuyoruz”

Brüksel’de yunus ve balinalar ile birlikte morsları, fokları ve deniz aslanlarını da kapsayan bu umut verici gelişme, Türkiye’deki siyasetçilere ve yerel yönetimlere ayrıca örnek olması gereken bir açıklama ile Brüksel Hayvan Refahı Bakanı Bernard ​​Clerfayt​ tarafından paylaşıldı: “Yunus ​parklarının bulunduğu diğer bölgeleri ve komşu ülkeleri de ​aynı kararı almaya ikna etmeyi umuyoruz​.​”​ 

Bakan, geçtiğimiz yıl kendisinin de bizzat yasağı desteklediğini ve bu doğrultuda çabalayacaklarını belirterek şöyle demişti: “Hayvanlarla ilişkimizi artık yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Bu hayvanların bir miktar balık için suya atlamasını gerçekten seviyor muyuz? Çocuklarımıza öğretmek istediğimiz hayvan imajı bu kölelik mi?”

Hükümet ve TBMM geri adım atıyor

11 yıldır süren kapsamlı mücadelemiz ve her geçen gün artan kamuoyu tepkisi sonucu, Ekim 2019’da TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nda beş siyasi partinin uzlaşısıyla yeni yunus parkı açılmasının yasaklanması, mevcut tesislerin de en fazla iki yıl içinde kapatılması tavsiye kararı olarak çıkmıştı.

Ancak 1,5 yıl sonra gelinen noktada AK Parti hükümeti ortak aklı ve uzlaşı kültürünü yok sayarak bir kez daha hayvanların haklarını değil, sermayenin ticari çıkarlarını gözeten kararlar aldığını önce hayvan istismarına KOSGEB desteğiyle, ardından da “parti kurmaylarının” Milliyet gazetesine verdikleri demeçler aracılığıyla beyan etti.


Hayvan hapishanelerin yasaklanıp kapatılması ve hayvanların ömür boyu koruma altına alınması ve/veya rehabilite edilmesi amacıyla TBMM’ye yaptığımız çağrılar ve Meclis’teki görüşmelerimiz hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Kaynaklar: Marine Connection, Whale and Dolphin Conservation, Brussels Times