Tutsak orka, başını metal kapıya vururken görüntülendi

İspanya’daki Loro Parque deniz parkında gösteriler için tutsak edilen bir orka (katil balina), Nisan 2016’da çekilen bir videoda başını, havuzları birbirinden ayıran metal kapıya defalarca çarparken görüntülendi.

Dolphin Project tarafından yayınlanan video, 2010’da Hollanda sularından yakalanarak esaret altına alınan ve özgürlüğüne yeniden kavuşması için uzun süre kampanya yürütülen “Morgan” adlı orkanın yaşadığı stresin ve çaresizliğin bir kanıtı.

Görüntüleri web sitelerinde yayınlayan Dolphin Project’ten Helene Hesselager O’Barry, “Küçük bir tıbbi havuzda tutulan orkanın çok büyük bir stres yaşadığını ve başını üst üste metal kapıya vurduğunu görüyoruz. Bunun bir kaçma denemesi olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Konuyla ilgili The DoDo’ya açıklama yapan Loro Parque yönetimi ise bu davranışın gerekçesini yalanladı: “Video, hayvanlar için hiçbir sorun yaratmayan, doğal bir davranışın abartılmasından ve dramatik hale getirilmesinden ibaret. Karşı cinsten bir başka orkanın yan havuzda olduğunu gören, fakat o havuza erişimi olmayan bir orka çiftleşemediği için bu davranışı gösterebiliyor.”

Bu tür vakaların münferit olmadığını, hayvanlara yönelik istismarın gösteri merkezlerinde bir rutin olduğunu vurgulayan O’Barry, bir kez daha yunus ve balina gösterilerine bilet alınmaması çağrısında bulundu.

2009’da Keto adı verilen orkanın eğitmeni Alexis Martinez’i öldürmesinin ardından tartışmalara konu olan Loro Parque’ta gösteriye zorlanan altı orka, ABD’deki bir başka tartışmalı deniz parkı olan Sea World’den “kira ve satın alma” yoluyla temin edildi.

Kaynak: The DoDo & Dolphin Project – 26.04.2016