Dev akvaryum patladı, 1500 balık hayatını kaybetti

Berlin’de bir otelde asılı halde bulunan akvaryumun patlaması sonucu, doğal yaşam ortamlarından koparılarak esarete alınan 80 farklı türden 1500 balık yaşamını yitirdi. Milyonlarca litre su, tazyikli bir şekilde sokaklara akarak israf edildi, çevrede tahribata neden oldu.

Başta hayvan hakları ve etiği olmak üzere tematik akvaryumların ve esaret altında tutarak hayvanlara zulmeden hayvanat bahçeleri ile yunus parklarının neden yasaklanması, kapatılması ve hayvanların koruma altına alınması gerektiğini gösteren bir başka örnek daha.

Halihazırda pek çok hak ihlaline imza atan ve ticari işletmeler olarak hayvan sömürüsünden para kazanan tematik akvaryumlar ve benzeri hayvan hapishaneleri, en ufak bir insan hatasından veya çevresel faktörden etkilenerek hem hayvanların hem de insanların yaşamını tehlikeye atmaya devam ediyor.

Fotoğraf: Dellex – Wikimedia Commons

80 türden 1500 balık öldü

Polis, Berlin’de büyük bir akvaryumun paramparça olduğunu, 1500 tropikal balığın öldüğünü ve patlama sonucu sokağa şiddetli bir şekilde su dalgası yayılarak iki kişiyi yaraladığını söyledi.

Esaret endüstrisinin büyük şirketlerinden biri olan Sea Life’a ait dünyanın en büyük bağımsız silindirik akvaryumunda bu sabah 6 sularında gerçekleşen patlamada balıklar ölürken, bir milyon litre su (264.172 galon) ile birlikte akvaryumun camı ve diğer molozlar da binadan dışarı fırladı.

Tahminlere göre, bir gecede -10 dereceye kadar düşen donma sıcaklıklarının AquaDom adlı 14 metre yüksekliğindeki tankta çatlamaya neden olduğu düşünülüyor.

Devasa akvaryum, Radisson Blu otelinin fuayesinde bulunuyordu ve ziyaretçilerin akvaryuma hapsedilen balıkları izlemeleri için asansör altyapısı yer alıyordu.

Ancak otelde tutsak edilen balıklar dev akvaryumdakilerle sınırlı değil. Halihazırda elektrik olmadığı için lobinin altındaki akvaryumlarda hapsedilen 500’e yakın küçük balığın hayatta kalmak için gerekli oksijeni alamadığı bildiriliyor.

Fotoğraf: Christoph Soeder/dpa, AP aracılığıyla)

Kaynak: Reuters, CNBC, Express

Kapak fotoğrafı: Soeren Stache/dpa – AP aracılığıyla

Bir cevap yazın