Dünyada bir ilk: Sirkte 3 boyutlu hayvan hologramları kullanılmaya başlandı

1976’dan bu yana şovlarında canlı hayvanları kullanan bir sirk, hayvan sömürüsünü sonlandırmak için cesur bir karar aldı ve yeni şovlarında hayvan hologramları kullanmaya başladı.

Circus Roncalli, canlı hayvanların yerine 3D hologramları devreye sokan dünyadaki ilk sirk oldu. Şimdi, akrobatların ve sihirbazların ortasında ışıl ışıl fillerin, atların ve balıkların dev projeksiyonları yer alıyor.

Sirkin ajansı TAG/TRAUM, Bluebox ve Optama ile ortaklık yaparak proje için 11 adet ZU850 lazer projektörünü kurdu. Projektörler, 32 metre genişliği ve 5 metre derinliği olan sahnede 360 derece görüş açısı sunuyor.

Bluebox’tan Birger Wunderlich, “Optoma projektörlerini altı yıldır kullanıyoruz ve fiyat, performans ve güvenilirlik konusunda çok olumlu bir deneyime sahip olduk. 3D efekti için harika renklere sahip yüksek kontrastlı bir projektöre ihtiyacımız vardı ve ZEU850’nin 2.000.000:1 kontrastı bu proje için mükemmel,” dedi.

Sirk yöneticilerinin aldığı kararın arkasında, sirklerde gösteriye zorlanan hayvanların esaret altında maruz bırakıldıkları şiddet ve işkencenin artık kabul görmemesi yatıyor.

Sirkin moderatörü Katja Burkard, “Hologram kullanımının çağdaş bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Özellikle de gerçek hayvanların şovlarda kullanılmaması açısından çok iyi bir tercih,” dedi.

Yunuslara Özgürlük Platformu olarak TBMM’ye sunduğumuz önerge metinlerinde, hayvanlı sirklerde, yunus parklarında ve tematik akvaryumlarda süregelen hayvan istismarının ve ticaretinin karanlık yüzünü aktararak her seferinde bu tür yenilikçi teknolojilere geçiş yapılması gerektiğini savunduk.

21. yüzyılda 3D ve 7D hologramlar ve şovlar yapılabiliyorken hayvan sömürüsünün devam ettirilmesi, yalnızca çıkar gruplarının para kazanmasını sağlıyor. İddia edilenin aksine çocukları hayvanlar konusunda eğitmiyor, çocukların hayvan sevgisini beslemiyor; yalnızca empatiden yoksun, tahakküm odaklı bir eğlence anlayışı aşılıyor.

Bu uygulamanın tüm sirklere örnek olması umuduyla…

Kaynaklar: WeAreTheHippies & BoredPanda & Indy100