Eski bir çalışanın ağzından hayvanat bahçesinin perde arkası

10 yaşındayken ABD’deki bir hayvanat bahçesine getirilen, öncesinde sirklerde gösteri yapmaya zorlanan bu goril, 28 yıldan fazla süredir dört duvar arasında hapsediliyor. “King” adıyla çağırdıkları goril günlerini, çevresinde hiçbir uyaranın veya sosyalleşeceği bir türdeşinin olmadığı kafesler ardında geçiriyor ve takıntılı bir biçimde vücudundaki açık yaraları yolmaya devam ediyor. 

Mei adı verilen orangutan ise, tek başına tutulduğu hücresinde çoğu zaman kendi idrarına bulanmış bir şekilde çaresizce duvardaki boyaları sökmekle uğraşıyor.

Son derece sosyal hayvanlar olan primatlar, tıpkı diğer tutsak türler gibi, Monkey Jungle benzeri hayvan hapishanelerinde yavaş yavaş çıldırmaya mahkum ediliyor.

Hayvanat bahçesinde kafes değişimi sırasında bakıcılara itaat etmeyen hayvanlar tazyikli suyla hareket ettirilirken, gösterilerde istenilen hareketi yapmayanlar aç bırakılarak cezalandırılıyor. Hatta bakıcılar, hayvanlara verilen ilaçlarda yanlış doz kullanımı yüzünden hayvanların ölümüne bile neden olabiliyorlar. 

Bu bağlantıda istifa eden bir çalışanının ağzından bu tesislerin perde arkasını okuyabilir, hayvanat bahçelerine ve hayvanlı gösterilere çocuklarınızı götürmemek için siz de bir adım atabilirsiniz. 

Lütfen çocukların esareti ve işkenceyi kanıksayarak büyümelerine neden olmayın; bu ticarethanelerin hayvan sömürüsünden daha fazla beslenmesine izin vermeyin!

17.11.2017

Haber: The Dodo

Fotoğraf: Melanie Lustig