Faroe Adaları’ndaki toplu yunus katliamına tepki

1428 yunusun katledilmesinin görüntüleri internette viral hale geldikten sonra, Faroe Adaları hükümeti nihayet “gelenek” adı altında sürdürülen Grindadrap katliamı ile ilgili düzenlemeleri gözden geçirme kararı aldı.

Uyarı: Yazı, bazılarının rahatsız edici bulabileceği tetikleyici betimleme ve görseller içeriyor.

9. yüzyıldan beri Danimarka’nın özerk bölgesi olan Faroe Adaları’nda “gelenek” adı altında sürdürülen katliamın ölçeği ve vahşeti bu yıl ilk kez sosyal medyada bu denli dikkat çekti. 12 Eylül’de gerçekleştirilen katliamda bir günde 1428 yunus öldürüldü.

Gelenek adı altında yürütülen kitlesel öldürme eylemine karşı toplumsal muhalefetin artması ise, Faroe Adaları hükümetini harekete geçmeye zorladı. Hükümet, mevcut kural ve yasaların yeniden değerlendirileceğini dünya kamuoyuna duyurdu.

Görüntüler viral hale gelmemiş olsaydı, hükümet büyük olasılıkla adım atmayacaktı. Bu karar, milyonlarca insanın gündemi meşgul etmesi ve baskı kurması sayesinde alındı.

Fotoğraf: Andrija ILIC, AFP

Toplu katliama kılıf: Gelenek

Tepki çeken görüntülerde yunusların Kuzey Atlantik bölgesindeki en büyük fiyorda sürüklendiği, teknelerin hayvanları Eysturoy Skalabotnur plajındaki sığ sulara sürükleyip kıyıda bıçaklayarak öldürdüğü görülüyor. Yüzlerce insan sahilden katliamı seyrederken, suda çırpınan yunuslar aile bireylerinin gözü önünde uzun süre can çekişerek öldürülüyor ve kanları koya büsbütün yayılıyor. Katliam sonunda cesetler tüketim için bölge halkına dağıtılıyor.

Faroe hükümeti, her yıl 600 pilot balinası ve 250 yunusun grindadrap katliamında öldürüldüğünü söylüyor. Bu yılki sayı, Adalar’da bir günde öldürülen en fazla yunus olarak kayıtlara geçti ve ada sakinleri dahil olmak üzere dünya çapında büyük tepki çekti.

Video tetikleyici şiddet görüntüleri içerdiğinden yalnızca YouTube üzerinden izlenebiliyor.

Kaynaklar: BBC, CNN