Hercules ve Leo artık deneylerde kullanılmayacak!

Hercules ve Leo hakkında son dakika gelişmesi!

30.07.2015

“İnsan Olmayan Canlıların Hakları Projesi” (NhRP – The Nonhuman Rights Project), Stony Brook Üniversitesi’nin bundan böyle Hercules ve Leo’yu deneylerde kullanmayacağını duyurdu. Bu gelişme karşısında NhRP’den yapılan açıklama şöyle:

“Stony Brook Üniversitesi’ni sonunda doğru kararı aldıkları için tebrik ediyoruz. Daha önce Tommy ve Kiko için yaptığımız gibi, Hercules ve Leo’nun da Florida’daki Save The Chimps koruma alanına veya NAPSA (Kuzey Amerika Primat Koruma Alanları Birliği) üyesi benzer bir kuruma transferi için Stony Brook Üniversitesi’ne yardım etme konusunda işbirliğine hala açık olduğumuzu dile getirmiştik. Aynı şekilde, Stony Brook Üniversitesi, Hercules ve Leo’yu farklı bir yere götürmeye kalktığı takdirde, bu girişimi engellemek için, geçen yıl tıpkı Tommy’nin davasında başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğimiz gibi, ihtiyati tedbir kararı için yasal yollara başvuracağımızı da açıkça belirtmiştik.”

Diğer taraftan NhRP, Yargıç Jaffe’ın 30 Temmuz 2015 tarihinde aldığı kararı farklı bir mahkemeye taşımaya hazırlanıyor. 

Hercules ve Leo’nun davası hakkında daha fazla bilgi için http://www.nonhumanrightsproject.org/category/courtfilings/hercules-and-leo-case/ sayfasını ziyaret edebilir, konuyla ilgili diğer iki yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak: Nonhuman Rights Project (NhRP) web sitesi

Çeviri: Elif Karadeniz

Yunuslara Özgürlük Platformu