TBMM – Yunus Parkları Kapatılsın: İstanbul Veteriner Hekimleri Odası ile görüştük

Hayvanlı kara ve su sirklerinin yasaklanıp kapatılması için verdiğimiz mücadele kapsamında Hayvan Hakları İzleme Komitesi – HAKİM ile birlikte, bünyesinde Yaban Hayat ve Egzotik Hayvan Hekimliği Komisyonu’nu barındıran İstanbul Veteriner Hekimler Odası’yla yaptığımız görüşmede olumlu ve destekleyici mesajlar aldık.

Hayvan esaretinin yasallaştırılmadan, standartlar getirilmeden sonlandırılması ve çocukların “turizm, eğitim, hayvan sevgisi, eğlence, bilim” adı altında devam ettirilen bu sömürüye ve ticari faaliyetlere daha fazla alet edilmemesi için, hayvan ve insan sağlığıyla ilgili meslek örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve benzer alanlarda mücadele eden bireylerin desteğini alıyor ve daha fazla güç birliği için yine çağrı yapıyoruz: Gelin, hep birlikte bir kez daha #TBMM #HayvanlardanTarafOl diyelim!

İVHO’nun Facebook sayfasında 29 Ocak 2020 tarihinde yayınladığı destek mesajı

“Yunuslara Özgürlük Platformu temsilcileri meslek odamızı ziyaret etti. Platform Sözcüsü Öykü Yağcı Tonay ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) Koordinatörü Fatma Biltekin’i Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Murat Arslan ve Yönetim Kurulu Üyemiz Ahmet Geyik karşılayarak Kadıköy birimimizde ağırladılar.

Platform temsilcileri görüşmede, esaret altındaki hayvanlara ilişkin yapılabilecek ortak çalışmalar konusunda görüş ve önerilerini sundular. Bu çerçevede, yakın zamanda meclis gündemine gelecek Hayvan Hakları Kanunu taslağında ülkemizde hayvanların esaret altında tutulduğu kara ve su sirkleri ile çeşitli adlarla faaliyet gösteren benzer yerlerin kapatılması için kamuoyunun bilinçlendirilmesi, siyasilerin bilgilendirilmesi gibi çalışmaların yapılması, bu amaçla komisyon oluşturularak basın açıklaması, meclis ziyaretleri gibi etkinliklere ağırlık verilmesi kararlaştırıldı.

İVHO Yönetim Kurulu

#yunuslaraözgürlük #hayvanhakları #hayvanlarıkorumayasası #yunuslaraözgürlükplatformu #hayvanhaklarıizlemekomitesi”