Marmaris’teki yunus gösteri ve terapi merkezinin kapatılması gündemde

Bir güzel haber Marmaris’ten geldi: Marmaris Çevrecileri Derneği, deniz içinde hapsedilen yunusların gösteri ve terapiye zorlandığı Onmega Yunus Gösteri Merkezi’nin kapatılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Uzun süredir Marmaris’te parka karşı mücadele veren dernek süreci takip etmeye kararlı. 

Hep birlikte destek olalım, mesajlarını duyuralım!

13 Şubat 2019 – Marmaris’te bulunan Yunus Terapi Merkezi’nin kapatılması için başvuru yapıldı. Marmaris Çevrecileri Derneği, merkezle ilgili hazırladıkları belgeleri, bilim adamlarının teşhislerini ve yunus parkının bütün dip çekimlerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin, “Yunus parkları bilim adamlarının kabul etmediği bir konu. Biz de üç yıldır Marmaris’te yunus parkının kaldırılması için uğraş veriyoruz. Biz bu parkın dip çekimini yaptık. Çevresini de temizledik. Çekimlerde yunusların perişan durumlarını gördük. Yunusların dışkıları çevrelerindeki tellere yapışmış vaziyette. Marmaris’te iki otel de bundan zarar görüyor kirlilik açısından. Bunun dibinde turistlerimiz denize girmeye çalışıyor.

Biz bunun kaldırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurduk. Bütün belgeleri, bilim adamlarının teşhislerini ve yunus parkının bütün dip çekimlerini Bakanlığa gönderdik. Tam bu sırada da ihaleye çıkıldı. Şimdi o da iptal edildi. Bizim için sevindirici bir olay. Süreci takip etmeye devam ediyoruz. Biz sadece Marmaris’te değil yunus parklarının her yerde kaldırılmasını istiyoruz. Yoksa buradan kaldırılıp başka bir yere konulması bizim için onaylanacak bir durum değil.” dedi.

Kaynak: Habertürk

Fotoğraf: ProWal


* Yunus terapisi veya yunusla rehabilitasyon adı altında sürdürülen ticari işletmelerin öne sürdüğü iddialar, bilim dünyasınca ve konunun uzmanları tarafından kabul edilmiyor. Bu konuda yazılmış pek çok bilimsel makaleyi ve uzmanlarla yapılan röportajları Bilimsel Veriler sayfamızda bulabilirsiniz. Bunlardan biri, Gökçe Gökçeer’in Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı Eğitim Direktörlüğü ve Okul Müdürlüğü görevlerini yürüten davranış analisti Prof. Dr. Binyamin Birkan’la yaptığı röportaj.