Öksüz kalan balinayı yunus evlat edindi

Bilim insanları afalina (Tursiops truncatus) türü bir dişi yunusun kendi yavrusunun yanında bir de tuhaf görünümlü erkek bir yavruya baktığını fark etti.

Ekip Fransız Polinezyası’nın kıyı sularında yüzen üçlüyü araştırdığında, öksüz yavrunun tamamen ayrı bir tür olan elektra balinası (Peponocephala electra) olduğunu saptadı.

Çalışmanın başyazarı ve deniz memelileri üzerine çalışan Groupe d’Etude des Mammiferes Marins de Polynesie’nin lideri Pamela Carzon National Geographic’e yaptığı açıklamada, “Bu kadar nadir görülen bir olguya tanık olduğumuz için çok heyecanlandık. O zamanlar gerçekten de çok şaşırmıştık” dedi.

Carzon yunus ailesini gözlemlerken, evlatlık yavru balinanın nadiren üvey annesinin yanından ayrıldığını fark etti.

Böyle bir üçlü vahşi doğada çok sık görülmüyor, çünkü anne yunuslar genelde bir seferde yalnızca tek bir yavruya bakıyor.

Bunun yanı sıra balina dikkat çekebilmek için yunus kardeşiyle de rekabet ederek yunuslar gibi davranmaya başladı.

Evlatlık balina diğer genç yunuslarla düzenli olarak sosyalleşiyor ve sörf yaparken ya da dalgalarda sıçrarken onlara katılıyordu.

Ethology adlı bilimsel yayında yer alan çalışmada yazarlar, üvey annenin “deneyimsizliğinin ve kişiliğinin” evlat edinmesini sağlamış olabileceğini öne sürdü.

Yazarlar ayrıca, balinanın anne yunusla “bağ kurmak ve ilişkiyi sürdürmek için gösterdiği kararlılığın da evlat edinmenin nihai başarısında büyük rol oynamış olabileceğini” söyledi.

Yavru balina ve anne yunus neredeyse üç yıl bir arada kaldı.

Annenin biyolojik yavrusu yaklaşık bir buçuk yaşındayken bilinmeyen nedenlerle ortadan kayboldu. Evlatlık balina ise annesiyle birlikte yaşamaya devam etti ve sütten kesilmesi gereken bir zamanda ortadan kayboldu.

Kaynak: BursadabugunNational Geographic

Makale: Wiley Online Library “Cross‐genus adoptions in delphinids: One example with taxonomic discussion”