Valentin’in vücudu gizlenemeyecek kadar büyüktü

13.10.2015 – 4 Ekim’de Fransa’nın Cote d’Azur bölgesindeki Antibes kasabasını vuran ve 20 kişinin ölümüne sebep olan büyük sel felaketi, Marineland deniz parkını da olumsuz etkilemiş, havuzların tamamının çamurla kaplanmasına, alanın %90’ının zarar görmesine ve hayvanat bahçesi bölümünde tutulan çok sayıda keçinin, koyunun, kuşun ve balığın ölmesine neden olmuştu.

Parkta esaret altında tutulan deniz memelilerinin selden etkilenmediğini söyleyen tesis yetkililerinin açıklamalarından yalnızca birkaç gün sonra, Valentin adı verilen 19 yaşındaki tutsak orkanın 12 Ekim’de öldüğü ortaya çıktı.

Orka havuzlarında hidrokarbon kirliliği

Valentin’in ölümünü daha fazla gizleyemeyen tesis yetkilileri, bu kez orkanın sel nedeniyle değil, bağırsak düğümlenmesi nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Sea Shepherd, Friends of Animals ve Fondation Brigitte Bardot gibi hayvan hakları örgütleri, bu açıklamayı kabul etmeyerek orkanın ölüm nedeninin bağımsız bir araştırmayla ortaya çıkarılmasını, kalan hayvanların durumunu öğrenmek isteyen grupların ve gazetecilerin girişine izin vermeyen parkın acilen kapatılmasını talep etti.

Hayvan hakları savunucuları, kalan orkaların da kirli ve çamurlu suyun olumsuz etkileri nedeniyle mahsur kaldıkları havuzlarda ölmesinden korkuyor. Çünkü DDP tarafından yapılan son güncellemeler, havuz sularından alınan örneklerin, park yetkililerinin yaptığı açıklamalarla çeliştiğini ortaya koyuyor. Şu anda suların temiz olduğunu ve filtrelerin sorunsuz çalıştığını söyleyen tesis işletmecilerinin karşısında, orka tanklarında hidrokarbon kirliliği olduğunu ortaya koyan deliller duruyor.

Esaret altındayken kaçacak yeri yoktu

Marineland’ın eski çalışanlarından John Hargrove, orkanın ölümünden deniz parkını sorumlu tuttu ve “Valentin sosyal, duyarlı ve akıllı bir hayvandı. Doğduğu günden beri akıl almaz acılar çekti. Eğer kendi doğal yaşam ortamında böyle bir felakete maruz kalacak olsaydı, yaklaşan dalgaları hissedebilir ve tehlikeden uzaklaşmak için sürüsünün çağrılarına kulak vererek oradan kaçabilirdi” dedi.

Annesi Freya da hayatını kaybetti

Dauphins Libres’ten Yvon Godefroid ise, 20 Haziran’da Valentin’in annesi Freya’nın aynı tesiste kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiğini, fakat işletmecilerin aynı gün Valentin’i gösteriye çıkmaya zorladığını hatırlattı.

Olaydan sonra tesisin imajını düzeltmek isteyen the Groupe Parques Reunidos Europeise, halkla ilişkiler stratejisinin bir parçası olarak Marineland’in direktörü Bernard Giampolo’yu işten kovdu.

Friends of Animals adlı hayvan hakları oluşumu ise, Marineland’e suç duyurusunda bulunarak resmi başvurularını Fransız hükümetine yönlendirdi ve yetkilileri bağımsız bir araştırma için göreve çağırdı.

Video: Hayattayken ufacık birkaç ölü balık uğruna insanları eğlendirmek için taklalar atmaya zorlanan Valentin’in tutsaklığına dair video 

Kaynaklar: Medium US Animal Protection Org Files Complaint with French Government Over Marineland Deaths – The Dodo Marineland Antibes Chief Fired After Orca Dies

Fotoğraflar: 1. OrcaPod.wikia.com 2 & 3. Jean-Christophe Magnenet/AFP

Çeviri ve düzenleme: Yunuslara Özgürlük Platformu