Şişe yutan yunus kurtarıldı

Salı günü ZheJiang Online tarafından verilen bilgiye göre, Hangzhou Polar Okyanus Parkı’ndaki bir gösteri yunusu, seyircilerin havuza attığı bir su şişesini yanlışlıkla yuttu. Hemen ameliyata alınan yunus kurtarıldı. Eğitmeni ise ufak bir yaralanmayla kazayı atlattı.

31 Temmuz saat 15.00 sıralarında Jack ve Linda adında iki yunus, gösteriden sonra havuzda dolanırken, havuza bilinçli bir şekilde su şişesi atıldı ve atan kişi de anında gözden kayboldu. Yunusların eğitmeni, insan yaşıyla 15-16’ya tekabül eden 7 yaşındaki Lucy’nin şişeyi yutmasına engel olamadı. Linda’nın boğazından plastik şişeyi çıkarmaya çalışan eğitmen, bocalama sırasında ufak bir yaralanma atlattı.

Fazla seçenekleri olmayan park yetkilileri, XiaoShan Hastanesi’nin gastrointestinal biriminde çalışan şef cerrahlardan Chen Jinlong’a başvurdu. 3 metre boyunda ve 260 kg olan Linda’yı,  sudan çıkarıp gösteri alanına taşımak için 13 kişi uğraştı.

Ameliyat sırasında yunusun bakımını yapan ekip, yunusun derisini nemli tutmak için her 5 dakikada bir hayvanın üzerine su tuttu.

Yunusun bağırsaklarındaki şişe, insanlardaki böbrek taşı temizliğinde kullanılan benzer bir yöntemle çıkarıldı. Yarım saat süren ameliyat sonunda, Linda’ya reçete olarak hazmı kolaylaştıran ülser ilacı ile antibiyotik yazıldı. Rapor, ameliyat sonrası yunusun dengeli bir süreç izlediğini belirtti.

Hangzhou Parkı’ndaki 11 yunus da Japonya’dan getirildi. Bu kazada adı geçen iki yunus da, gösteride yalnızca iki temsilcisi olan şişeburun adı verilen yunuslardan.  

Deniz memelisi bakımı uzman şeflerinden Liu Quansheng, “Linda çok aktiftir. Aslında yenmeyecek bir objeyi yemek sanıp yutması da bir ilk değil. Daha önce, Haziran 2009’da plastik halının tamamını yuttu. 2 metre boyunda bir basketbol oyuncusu bulduk ve halıyı boğazından çıkarmak için onun yardımını aldık” dedi.

Parkın hayvan koruma birimin başındaki Liu Shengxin, “Aslında hayvanlar da çocuklar gibi masum ve meraklı. Ancak ziyaretçiler/turistler tarafından eşit derece saygı görmedikleri kesin. Gelecekte benzer bir kazayla karşılaşmamak için tutumumuzu değiştiririz. Bu tutumun değişmesi uzun zaman alacak olsa da bilinçlendirme kampanyaları yapılmalı” dedi.

Kaynak:

http://www.globaltimes.cn/NEWS/tabid/99/ID/669093/Dolphin-swallows-bottle-rescued.aspx