TBMM Hayvan Hakları Komisyonu tavsiye raporunu açıkladı: Yunus parkları ve hayvanlı sirkler yasaklanmalıdır

Bugün, Yunuslara Özgürlük Platformu olarak 9 yıllık mücadelemizin en önemli adımını tamamlayan muhteşem bir haberle geldik! TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu dün Meclis Başkanlığı’na sunduğu nihai raporunda, önerilerimizin çoğunu dikkate alarak bir ilke imza attı.
 
Komisyon, Türkiye’de yeni yunus parkları ve hayvanlı sirklerin açılmasına #YASAK getirilmesini tavsiye eden bir karar aldı. Mevcut 10 adet yunus parkının kapatılması ve hayvanların korunması için de, bu işletmelere en fazla 2 yıl süre tanınması gerektiği görüşü rapora girdi.
 
Tavsiye niteliğindeki bu emsal kararlar henüz yasalaşmadı. Bu nedenle mücadelemiz henüz bitmedi. Hatta şimdi tek vücut olup bu kararların esnetilmemesi, bu sürenin en fazla 1 yıla inmesi ve bu maddelerin bir an önce yasal bağlayıcılığının olması için süreci yakından takip etmeli ve daha yüksek sesle TBMM’ye seslenmeliyiz!
 
Bugüne kadar eylemleri, paylaşımları, suç duyuruları, yazıları ve imza kampanyalarıyla yanımızda olan, mücadelemize destek olan herkese, birlikte hareket ettiğimiz tüm sivil toplum kuruluşlarına, bilimsel rehberlikleri için deniz memelisi uzmanı veteriner hekimlerimize ve akademisyenlere, ve hayvan haklarını öne çıkaran tüm basın mensuplarına teşekkür ederiz! Raporun yazımında büyük emeği geçen Doç. Dr. Oytun Okan Şenel’e de ayrıca özel teşekkürlerimizi sunarız.