Yaban hayat fotoğrafçılığı ödüllerinde “odadaki fil”

Fotoğrafçı Adam Oswell’in Elephant in the Room adlı fotoğrafı, İngilizce bir deyime atıfta bulunarak Türkçeye doğrudan çeviriyle “odadaki fil” anlamına gelen bir durumu*, yani “görmezden gelinen aşikar gerçeği” tasvir ediyor.

Ulusal Tarih Müzesi’nin (Natural History Museum) her yıl düzenlendiği yarışmanın fotomuhabirlik kategorisinde ödül alan fotoğrafta bir grup ziyaretçi, Tayland’daki bir hayvanat bahçesinde genç bir filin sualtında gösteri yapmasını izliyor ve fotoğraf çekiyor.

Adam Oswell fotoğrafını, filin kendisinden ziyade fili izleyen kalabalığa dikkat çekmek için kullanıyor ve bu “turistik” eğlence biçimini sorguluyor.

Bunun gibi gösteriler genellikle “eğitim amaçlı” olarak pazarlanır ve hayvanlar için iyi bir “egzersiz” gibi gösterilir. Ancak bu şovlar için eğitim süreci genellikle yavruların annelerinden (ç)alınmasıyla başlar, devamında korku ve acıya dayalı cezalandırma metotları kullanılır.

Son birkaç yılda fil turizmindeki artış, fillerin esaret altındaki düşük doğum oranlarıyla birleştiğinde, yavruların avlanmasında ve annelerinden ayrılmasında bir artışa neden oldu.

Bu nedenle artık Tayland’da yabani fillerden (3600’den az) daha fazla sayıda tutsak fil var (muhtemelen 3800).

Dünyanın dört bir yanında hayvanlar, hayvanat bahçelerinde ve gezici sirklerde “eğlence unsuru” olarak hizmet etmeleri için tutsak ediliyor ve doğal yaşam biçimlerinden mahrum bırakılıyor.

Nasıl yardım edebilirsiniz?

  • Turist olarak ziyaret ettiğiniz yerleri sorgulayın. Hayvanlara değer veriliyor ve hayvanlar haklarıyla birlikte korunuyor mu? Doğal dünyayı sömürerek para kazanan yerleri ziyaret etmekten kaçının.
  • Arkadaşlarınızla ve ailenizle turizm tercihlerinin etkileri hakkında konuşun.
  • Filleri ve diğer hayvanları doğal ortamlarında korumaya yardımcı olan girişimleri destekleyin.

Yarışmanın fotomuhabirlik kategorisini betimleyen alıntı, aslında mesajımızın da özünü oluşturuyor: “Nerede yaşarsak yaşayalım, gündelik yaşamımızda yaptığımız seçimlerin doğal dünya üzerinde bir etkisi vardır. Bu fotoğraflar, bireyler ve bir tür olarak yaban hayat üzerinde bırakabileceğimiz derin etkilere (olumlu ve olumsuz) dair hikayeleri gözler önüne seriyor.”


(*) Deyim ile ilgili ayrıntılı bilgi ve açıklama için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Kaynak: National History Museum

Kapak fotoğrafı: Adam OswellNatural History Museum (Nikon D810, 24 – 70 mm lens – 1/640 sec at f2.8, ISO 1250)