Yavru Yunusun Gizemli Ölümü

Antalya Belek’te kıyıya vuran bir yavru yunus, 2 gün sonra bilinmeyen bir nedenle öldü.

28 Kasım günü, Antalya Belek Sahili’ndeki Club Ali Bey Hotel sahilinde bir yunusun karaya vurduğu farkedildi. Otelin güvenlik görevlileri, Jandarma, Belek Turizm Yatırımcıları Birliği yetkilileri ve Troy Aqua Park Dolphinarium’dan gelen Rus yunus eğitmenlerinin çabaları sonucunda, yunusun Troy Aqua Park Dolphinarium’a götürülerek rehebilite edilmesine karar verdildi. Daha sonra, yunusun karantina havuzunda geçirdiği iki günün ardından öldüğü ve bedeninin de, Tarım İl Müdürlüğü’ne ve diğer ilgili kurumlara haber verilerek gömüldüğü öğrenildi.

Türkiye’de deniz memelileri üzerine kapsamlı projeler yürüten ve karaya vuran yunuslar üzerine çalışmalar yapan ekibin üyesi İstanbul Üniversitesi (İ.Ü) Su Ürünleri Fakültesi’nden Dr. Arda Tonay, yaptığı açıklamada yunusun kurtarılma sürecinde bir hata olmadığını, ancak neden öldüğünün bilinmemesinin önemli bir kayıp olduğunu söyledi.

Tonay, “Yunusun, bilim insanlarına danışılmadan, örnek alınmadan ve hiçbir şekilde otopsi yapılmadan gömülmüş olması, önemli bir bilimsel verinin de ortadan kaybolmasına neden oldu” dedi.

Tonay, yunusun türünün tırtak veya afalina değil, “çizgili yunus” olduğunu belirtti ve bu türde toplu ölümlere rastlanabileceğini söyledi. Yunusun, olumsuz hava koşullarından etkilenmiş olabileceği ihtimali üzerinde de duruldu.

Aynı bölgede bir deniz memelisinin kıyıya vurması halinde, ilk etapta İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve TUDAV’a haber verilmesi gerektiği vurgulandı.

Çizgili yunuslar hakkında daha fazla bilgi için: Tramem-Çizgili Yunus

Türkiye’de yaşayan deniz memelileri için: Tudav-Türkiye’nin Deniz Memelileri