“Ölüm Havuzu”ndaki yunuslarda çiçek hastalığı tespit edildi

Çiçek virüsü SeaWorld Orlando’daki tutsak yunuslara bulaştı.

Las Vegas-Nevada’daki The Mirage Hotel, gölge bulamadıkları için yazın kavurucu sıcaklarına, akranlar arasındaki saldırganlıklara ve çiçek virüsüne maruz kalan yunusları nedeniyle “ölüm havuzu” olarak biliniyor.

Şimdi SeaWorld Orlando’daki afalina türü yunuslar da aynı belirtileri gösteriyor: Çiçek hastalığı… Bu yunusların, üreme programı kapsamında Mirage Hotel’den “ödünç alınan” Beetle ve Cosmo’nun tesise getirilmelerinden sonra enfeksiyon kaptığı düşünülüyor.

Dolphin pox: a skin disease of cetaceans” adlı makaleye göre, “Genellikle halka ya da iğne deliği lezyonları olarak adlandırılan bu lezyonlar, tek veya birleşmiş, dairesel ve nokta şeklindeki gri lekeler olarak belirirler. İlerlemiş safhalarda halka şeklindeki lezyonlar, ‘dövme’ olarak bilinen siyah noktasal desenlere dönüşebilir. Stres, çevre koşulları ve genel sağlık durumunun, yunuslardaki çiçek hastalığı üzerinde önemli bir rol oynadığı görülmektedir.”

Aşağıdaki fotoğrafların tamamı, SeaWorld Orlando’nun merkez parkından alınmıştır ve üzerinde hiçbir oynama yapılmamıştır. Yalnızca virüs tarafından etkilenmiş alanlara dikkat çekmek için fotoğraflar kırpılmıştır.

Fotoğraflarda ayrıca, diğer yunusların hayvanların derisi üzerinde bıraktığı diş izlerine de dikkat edin. Dişlemek afalina türü yunuslar arasında oldukça yaygın olmasına rağmen, bu fotoğraflar çekilirken yunusların arasında saldırganlık davranışları gözlemlenmiştir. Bu da SeaWorld’deki yunuslarda oluşan yaraların büyük bölümünün agresif davranışlardan kaynaklandığını göstermektedir.

Bu davranış, hem havuzlardaki hem de doğadaki yunuslarda mevcut olsa da, özgür yunusların aksine, tutsak deniz memelilerinin saldırganlık anında olay yerinden uzaklaşma gibi bir şansı yoktur.

Diş izlerinin üzerinde oluşan erken aşama çiçek izleriyle havuzdaki bir anne

(Dolphin nursery, SeaWorld Orlando, 23.07.2014 tarihinde çekilmiştir)

Aşağıdaki fotoğrafların hepsi 05.08.2014 tarihinde SeaWorld Orlando’daki “Dolphin Cove” olarak bilinen alanda çekilmiştir. Burada ziyaretçiler yunusları ölü balıklarla beslemek için para ödüyorlar. Bu bölümdeki birçok afalina ise çiçek virüsünü kapmış durumda. Virüsün tesisteki diğer alanları da etkisi aldığını bildiren ihbarlar gelmektedir.  

Yunusların ve diğer deniz memelilerinin esir tutulamayacağı çok açıktır. Özellikle de böylesine ciddi sağlık sorunlarıyla yüz yüzeyken…

Yavrulardan birine bulaşmış olan suçiçeğinin erken aşamaları

Kaynak: TheDodo – Dolphin Pox Infects SeaWorld Orlando’s Dolphin Nursery And Dolphin Cove

Çeviri: Ece Aşcı 

Düzenleme: Yunuslara Özgürlük Platformu

AYRINTILI BİLGİ İÇİN EK DOKÜMANLAR

1. Deniz memelilerinden insanlara geçen bulaşıcı hastalıklar

2. Kaza ve Ölümler: Deniz Memelilerinin Esaret Altında Oluşturdukları Tehditlerin Kronolojisi