Ölümcül kazalar: Deniz parklarındaki yakın gerçek – 15 Nisan 2010

Fotoğraf: Todd Connell, AP – 24 Aralık 2010’da, eğitmen Dawn Brancheau, kendisini suya çekerek ölümüne neden olan balina Tilikum’u SeaWorld Orlando’daki kazadan hemen önce beslerken.

Haber: Donna Leinwand, USA TODAY

15 Nisan 2010

USA TODAY’ın verilerine göre; SeaWorld, Busch Gardens ve Six Flags gibi ABD’nin çeşitli deniz memelileri ve hayvan parklarında yabani hayvanların karıştığı kazalar nedeniyle son 10 yılda 3 kişi öldü, en az 16 kişi yaralandı.

SeaWorld gibi diğer hayvan parkları, bu tür kazaların çok ender olduğunu belirtse de, güvenlik uzmanları tehlikenin “kıl payı” olduğunu, hatta birçoğu rapor edilmediği için, riskin çok daha büyük olduğunu belirtiyorlar.

Çalışma Bakanlığı Yardımcılarından David Michaels, “Çoğu zaman ucuz atlatılan kazalar sonrasında gerçeği öğreniyoruz” diyor. Michaels, hayvan parklarının denetlenerek potansiyel tehlikelerin tespit edilmesi ve prosedürlerin değiştirilmesi gerektiğini söylüyor. Çalışmada hayvanat bahçeleri ve sirkler yer almıyor.

Çoğu kez,  federal veya eyalet otoriteleri tarafından işyeri güvenliği açısından ele alınmıyor. İnceleme başlatmak için standartlar oldukça yüksek. 24 saatten fazla hastane kalmak zorunda kalınan olaylar, ampütasyon durumları ve 3-4 çalışanın yaralanma olaylarında bile:

“BİR SÜRÜ UYARI SİNYALİ”: Orca’lar… Eğitmenlere güvenlik ve sağlık azarı

DERİNLEMESİNE: 2000’den itibaren tutsak hayvan saldırılarının listesi

EĞİTMENİN ÖLÜMÜ: SeaWorld’deki ölüm anında 911 yağmuru

ABD’deki 23 tutsak balinadan 3’ü, üst üste farklı kazalarla gündeme geldi. Kazaların hepsi de SeaWorld’de gerçekleşti. SeaWorld’de şu anda 21 “Orca” var: Dördü, Kanarya Adaları’ndaki, biri de Kanada’daki bir parktan kiralandı. 1991 ve 1999’daki iki ölüme adı karışan Tilikum adlı “Orca”, 2010 yılının Şubat ayında Orlando’daki SeaWorld’de çalışan katil balina eğitmeni Dawn Brancheau’nun boğulmasına neden oldu.

Dawn Brancheau/2005

Fotoğraf: Julie Fletcher, AP

SeaWorld küratörlerinden Chuck Tompkins, Brancheau’nun ölümünden sonra, önceki kazaları da içine alan “emsalsiz bir inceleme” başlattıklarını belirtti. Eğitmenlerin, güvenlik nedeniyle Tilikum’un ağzına yakın durmamaya çalıştıklarını ve balinanın da gösteri yapmadığını söyledi.

Tompkins, Tilikum’la birlikte diğer iki “orca”nın eğitmenin boğulmasına neden olduğu 1991’deki kazaya atıfta bulunurken, Tilikum’un SeaWorld’e gelmeden önce bunu yaptığını belirtti. 1999’daki kazayla ilgili olarak da, evsiz bir adamın, Tilikum’un havuzunda boğulmuş halde ölü bulunduğunu söyledi. USA TODAY Tompkins’e, son 10 yılda SeaWorld’de gerçekleşen kazaların bir listesini sunduğunda, bu kazalar hakkında konuşmayı reddetti ve “Biz, 46 yıldır bu işi yapıyoruz. Eğitmenin de içinde bulunduğu ölümle sonuçlanan tek kazamız budur” dedi: “1988’den itibaren ‘orca’larla 2 milyon ‘karşılaşma’ sonunda eğitmenlerin atlattığı büyük kaza sayısı 10’dan azdır. Tehlike potansiyeli hep var. Ne kadar güvenlik önlemi alsanız da, hayvanın değişkenliğiyle hep karşı karşıyasınız.”

Fotoğraf: Phelan M. Ebenhack – SeaWorld eğitmenlerinden Laura Surovik, Brancheau’nun ölümünden üç gün sonra, 27 Şubat’ta SeaWorld Orlando’da yapılan, arkadaşı ve meslektaşı Dawn Brancheau’yu anma törenlerini izlerken.

SeaWorld’e akreditasyon veren Hayvanat Bahçeleri ve Tematik Akvaryumlar Derneği (The Association of Zoos and Aquariums) sözcüsü Steve Feldman, parktan, Brancheau’nun ölümü hakkında bir rapor sunmasını istedi.

ABD’deki kazaların yanı sıra, bu kez SeaWorld’den kiralanan Keto adındaki bir “orca”, Aralık ayında Kanarya Adaları’ndaki bir parkta, 29 yaşındaki eğitmen Alexis Martinez’in ölümüne neden olmuştu. , Kaza sırasında eğitmen, Keto’yu yılbaşı gösterisine hazırlıyordu.

Kaynak: http://www.usatoday.com/news/nation/2010-04-14-animal-attacks_N.htm