Yunus terapisi masaldan ibaret

Veteriner Hekim Erdem Danyer: “Yunus terapisi masaldan ibaret.”

Necla Bayraktar’ın kaleminden:

Erdem Danyer (27) ve Işıl Aytemiz (25) çiçeği burnunda iki veteriner. Tüm hayvanlar onlar için çok özel, ama yunusların yeri ayrı. Erdem Danyer, Türkiye’nin ilk yunus veterineri, tahmin edebileceğiniz gibi Işıl Aytemiz de ikincisi. Erdem Danyer’in varlığından yazar Buket Uzuner sayesinde haberdar olduk.

Uzuner geçen yıl çıkardığı Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları-Su adlı romanında Türkiye’nin tek yunus veterinerinden bahseder. Zira bir yunus, romanın başkahramanlarından biridir neredeyse. Romanı tamamlayınca anladık ki kahramanlardan biri olan ‘Türkiye’nin tek yunus veterineri’ aslında kanlı canlı, yaşayan biri, Erdem Danyer’in ta kendisi.

Geçtiğimiz günlerde yazar Uzuner Kaş’taki yunus parkının kapatılması için toplandığı 20 bin imzayı Kaş Belediye Başkanı’na teslim etti. Uzuner ve 20 bin imza verenlerin derdi, yunusların yaşadıkları kötü koşullardan ve esaretten kurtulması, doğal ortamlarında yaşama haklarının onlara geri verilmesi. Çünkü ‘dolphinarium’ diye tarif edilen bu yunus parklarında hayvanlara eziyet edildiğini ve otistik, hasta çocuklara uygulanan yunus terapilerin bilimsel bir yanı olmadığını iddia ediyor bu hayvanseverler.

Peki haksızlar mı? Hem Türkiye’de hem dünyada yapılan çalışmalar bu insanların haksız olmadığını gösteriyor.

Üstelik sadece yunuslara yapılan bir haksızlık söz konusu değil, ‘yunus terapi’ye inanıp, ciddi paralar ödeyen kişiler de mağdur. Üstelik bu insanlar sağlıklarını da tehlike atıyor. Çünkü bu tesisler, yapıları itibarıyla hijyenik değil. Bu havuzlardan birçok hastalık kapılabilir. Ayrıca kötü koşullarda yaşayan öfkeli yunuslar da tehlikeli olabiliyor. “O şahane yaratıklar gerçekten tehlikeli mi?” diye soruyorsanız eğer, hemen yanıtlayalım: Evet.

Necla Bayraktar’ın Erdem Danyer ve Işıl Aytemiz ile yaptığı iki sayfalık röportajın tamamını, 14 Nisan 2013 tarihli Sabah Gazetesi’nin Pazar ekinde okuyabilirsiniz

Erdem Danyer’in aHaber kanalında yayınlanan yunus terapisiyle ilgili görüşlerini ise, Jurnal programının yayın kaydı üzerinden dinleyebilirsiniz.