Bodrum’un tutsak yunusları hakkındaki ikinci mektubumuz

From: DGezgin
Date: 2011/12/29
Subject: Önemlidir – Mehmet Kocadon’un şahsına iletilmek üzere:
To: baskan@bodrum.bel.tr
Cc: info@bodrum.bel.tr, yazi@bodrum.bel.tr

  

Sayın Mehmet Kocadon,

Bodrum’a getirilen 3 yunusla ilgili başlattığımız kampanyadan, medyada çıkan haberler sonucu bilginiz olmuştur (olmadıysa en alta bağlantıları ekliyoruz) Bilgi edinme hakkımız kapsamında yetkili kurumlara ve size, yanıtını istediğimiz soruları yakın zamanda BİMER üzerinden de gönderdik.

Ancak sizden, Belediye Başkanı olarak sorumluluğunuzu kullanıp size daha önce de 15 Aralık’ta gönderdiğimiz aşağıdaki mesaja ve son başvurularımıza yanıt vermenizi, kamuoyuna yunus parkıyla ilgili duyuru yapmanızı bekliyoruz.

Sizden gelecek mesajı, yunusların ve yunus parkının durumunu merak eden 16 bini aşkın destekçimizle tüm platformlarda paylaşacağız.

Talebimiz, sorularımıza resmi bir cevap vermeniz, yunus parkının işletmeye açılmaması için Nisan 2011’de verdiğiniz sözü Başkan olarak tutmanızdır.

Bodrum’daki yunus parkının açılması ve yunusların korumaya alınmaması durumunda, ulusal ve uluslararası düzeyde ilerleyen ve büyük destek toplayan kampanyamız daha etkili ve baskın bir şekilde, daha üst bir düzeyde devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak yunus parklarının açılmaması ve varolanların kapatılması için tüm yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızdan şüpheniz olmasın.

Yanıtınızı bekliyoruz.

http://www.iha.com.tr/5-metrekarede-kac-yunus-yasar-207917.haber
http://www.ntvmsnbc.com/id/25309529/
http://www.sonhaberler.com/haber/yunuslar-bodrumda-tutsak-82239.htm

Deniz Gezgin
Yunuslara Özgürlük Platformu
www.yunuslaraozgurluk.com

———- Forwarded message ———-
From: DGezgin
Date: 2011/12/15
Subject: Sn. Kocadon’un şahsına iletilmek üzere:
To: baskan@bodrum.bel.tr
Cc: info@bodrum.bel.tr, yazi@bodrum.bel.tr

Sayın Mehmet Kocadon,

Nisan ayında Prowal ve WDSF’ye yazdığınız mesaj, Yunuslara Özgürlük Platformu olarak elimize ulaştı ve konuyla ilgili hassasiyetinizi gördükten sonra size özellikle yazmak ve sizden bilgi almak istedik. Sizin mektubunuzuda en alta iliştirdik. Bu nedenle, aşağıda belirteceğimiz konularda bize bilgi vereceğinizi ve fikirlerinizi paylaşacağınızı umuyoruz.

Şu anda tüm Türkiye çapında büyük bir kampanya başlatmış bulunuyoruz. Yunus parklarının kapatılması ve Kaş’ta yeni bir yunus parkının açılmaması için yurtiçinden ve yurtdışından çok büyük destek ve farkındalığa yönelik adımlar var. www.yunuslaraozgurluk.com ve www.facebook.com/yunuslaraozgurluk adresilerinden bu kampanyamızı ve destekçilerimizin yorumlarını takip edebilirsiniz. Aynı zamanda “Bilimsel Veriler” ve “Gerçekler” sayfamıza da gözatmanızı rica ediyoruz.

Bildiğiniz gibi Kaş’ta yeni bir yunus parkı açılmak üzere. 8 Aralık’ta Kaş’a taşınan yunuslar, daha önce Bursa’da, ardından Bodrum Güvercinlik ve Kefaluka Otel’de gösteri yunusu olarak çalıştırılmış, Türkiye’nin en sağlıksız ve yorgun yunusları.

Kaş Belediye Başkanı’nın basına yaptığı açıklamada, yunusların kendisinden habersiz getirildiği, ruhsatlarının olmadığı bilgisi veriliyor. Ancak Kaş Sahil Güvenlik’in yerinde yaptığı görüşme sonucunda da, alanın Şubat ayında Kaymakamlık’tan kiralandığı ve bir hafta içerisinde de tüm evrakların Belediye’den alınacağına dair Platformumuza bilgi geldi.

Tüm bu bilgiler ışığında ve sizin samimi mesajınızın altını çizerek merak ettiğimiz noktalar şunlar:

1. Bodrum’daki yunus parkı bir daha açılmamak üzere kapatıldı mı? Ruhsat iptali gerçekleşti mi? Ruhsatla ilgili son durum nedir?

2. Yunus parkının Kaş’ta tutunamaması durumunda, yunusların Bodrum’a geri dönmesine izin verecek misiniz? Biz, bu ihtimalin de tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini savunuyoruz ve bu yönde sizden yanıt bekliyoruz.

Bodrum’daki yunus parkının artık çalışmadığını, ruhsat iptalinin gerçekleştiğini ve bir daha Bodrum’da ya da Muğla’da yunus parkı açılmamasını, yunuslarla gösteri/terapi yapılmamasını umuyoruz.

Bodrum Belediye Başkanı olarak bize vereceğiniz bilgiler çok önemli ve sayısı 15 bini aşan destekçilerimiz de sizden gelecek bu yanıtı bekliyor. Sosyal ağlarda ve web sitemizde yanıtınızı özellikle paylaşmak istiyoruz.

Gözatmak isterseniz, bugüne kadar Kaş’la ilgili çıkan haberleri ve ilgili bağlantıları da aşağıya ekliyoruz.
Yanıtınızı bekliyoruz.

Saygılarımla,

Deniz Gezgin
Yunuslara Özgürlük Platformu
Basın Sözcüsü

http://www.yunuslaraozgurluk.com/Kas-yunus-parkini-protesto (Türkçe bilgi edinme başvurusu)
http://www.yunuslaraozgurluk.com/new-dolphin-park-in-Kas-dolphinarium (İngilizce bilgi edinme başvurusu)
http://www.ntvmsnbc.com/id/25305823/#storyContinued (NTVMSNBC haberi)
http://www.iha.com.tr/4-yunusun-kastaki-esareti-8-gununde-205911.haber (İHA haberi)
http://www.bodrumhaber.com/?p=6198 (BodrumHaber haberi)
http://www.yunuslaraozgurluk.com/node/293 (Kaş Sahil Güvenlik’in açıklaması)